Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Sloní chobot v Kefeu

Uznání a copyright: Stephen Leshin

Podobně jako ilustrace v galaktické verzi Kipplingovy knihy Příběhy jen tak se vine mlhovina Sloní chobot kolem emisní mlhoviny a mladé hvězdokupy IC 1396 ve vysoko stoupajícím souhvězdí Kefea. Kosmický sloní chobot je též znám jako vdB 142 a je dlouhý přes 20 světelných let. Na podrobném barevném snímku jsou obrazová data z úzkopásmového filtru, který propouští světlo atomů ionizovaného vodíku z této oblasti. Výsledný kompozit zvýrazňuje jasné, dozadu obrácené brázdy, které obtékají kapsy chladného mezihvězdného prachu a plynu. Zanořené tmavé úponky mračen obsahují suroviny pro tvorbu hvězd a uvnitř sebe skrývají protohvězdy. Poměrně slabý komplex IC 1396 ve vzdálenosti téměř 3000 světelných let pokrývá na obloze oblast velkou přes 5 stupňů. Celá scéna měří asi jeden stupeň, což je velikost dvou úplňků.

Štítky: Ic1396, Vdb142, Star-formation, Just so story


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »