Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Sloní chobot v Kefeu

Uznání a copyright: Stephen Leshin

Podobně jako ilustrace v galaktické verzi Kipplingovy knihy Příběhy jen tak se vine mlhovina Sloní chobot kolem emisní mlhoviny a mladé hvězdokupy IC 1396 ve vysoko stoupajícím souhvězdí Kefea. Kosmický sloní chobot je též znám jako vdB 142 a je dlouhý přes 20 světelných let. Na podrobném barevném snímku jsou obrazová data z úzkopásmového filtru, který propouští světlo atomů ionizovaného vodíku z této oblasti. Výsledný kompozit zvýrazňuje jasné, dozadu obrácené brázdy, které obtékají kapsy chladného mezihvězdného prachu a plynu. Zanořené tmavé úponky mračen obsahují suroviny pro tvorbu hvězd a uvnitř sebe skrývají protohvězdy. Poměrně slabý komplex IC 1396 ve vzdálenosti téměř 3000 světelných let pokrývá na obloze oblast velkou přes 5 stupňů. Celá scéna měří asi jeden stupeň, což je velikost dvou úplňků.

Štítky: Ic1396, Vdb142, Star-formation, Just so story


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »