Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Sloní chobot v Kefeu

Uznání a copyright: Stephen Leshin

Podobně jako ilustrace v galaktické verzi Kipplingovy knihy Příběhy jen tak se vine mlhovina Sloní chobot kolem emisní mlhoviny a mladé hvězdokupy IC 1396 ve vysoko stoupajícím souhvězdí Kefea. Kosmický sloní chobot je též znám jako vdB 142 a je dlouhý přes 20 světelných let. Na podrobném barevném snímku jsou obrazová data z úzkopásmového filtru, který propouští světlo atomů ionizovaného vodíku z této oblasti. Výsledný kompozit zvýrazňuje jasné, dozadu obrácené brázdy, které obtékají kapsy chladného mezihvězdného prachu a plynu. Zanořené tmavé úponky mračen obsahují suroviny pro tvorbu hvězd a uvnitř sebe skrývají protohvězdy. Poměrně slabý komplex IC 1396 ve vzdálenosti téměř 3000 světelných let pokrývá na obloze oblast velkou přes 5 stupňů. Celá scéna měří asi jeden stupeň, což je velikost dvou úplňků.

Štítky: Ic1396, Vdb142, Star-formation, Just so story


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »