Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1396 v Kefeu

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory),

Skvostná emisní mlhovina IC 1396 ve vysokém odlehlém souhvězdí Kefeus (Cepheus) mísí zářící kosmický plyn a tmavá prachová mračna. Jak je vidět nahoře, hvězdotvorná oblast má rozsah stovek světelných let, na obloze zabírá přes tři stupně a od planety Země je vzdálená skoro 3000 světelných let. Mezi složitými tmavými útvary v IC 1396 se pod středem mlhoviny vine Sloní chobot. Tento nádherný barevný pohled je složen z digitalizovaných černobílých fotografických desek pořízených přes červený a modrý astronomický filtr. Fotografické desky byly pořízeny v letech 1989 a 1993 přístrojem pro širokoúhlou přehlídku, dalekohledem Samuela Oschina na observatoři Palomar.

Štítky: Hvězdokupa, Star-formation, Emisní mlhovina, Ic1396


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »