Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z kosmické stanice: Planeta a Galaxie

Uznání: NASA, JSC, ESRS

Co byste viděli, pokud byste kroužili kolem Země na palubě Mezinárodní kosmické stanice? Spoustu skvělých pohledů, z nichž jeden byl zachycen v polovině roku 2015 na tomto snímku, který doslova bere dech. Zaprvé, nahoře jsou vidět části samotné kosmické stanice včetně solárních panelů. Pod stanicí je pás naší Galaxie Mléčné dráhy, který září kombinovaným světlem miliard hvězd, ale je zeslaben filamenty tmavého prachu. Ten pás červeného světla pod Mléčnou dráhou je světélkování vzduchu, kdy je zemská atmosféra excitovaná Sluncem a září ve specifických barvách. Pod červenou je vidět zelené světélkování vzduchu. Pod vzduchem je pochopitelně naše Země s rozhraním dne a noci neboli terminátorem u obzoru. Když planetu pokryjí mraky, tak jsou vpravo dole vidět blesky. Kosmonauté mezi svojí prací si z výšky nad Zemí užívají pohledů z kosmické stanice jako je tento už od roku 2000.

Štítky: Mléčná dráha, Země, Kosmická stanice, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »