Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z kosmické stanice: Planeta a Galaxie

Uznání: NASA, JSC, ESRS

Co byste viděli, pokud byste kroužili kolem Země na palubě Mezinárodní kosmické stanice? Spoustu skvělých pohledů, z nichž jeden byl zachycen v polovině roku 2015 na tomto snímku, který doslova bere dech. Zaprvé, nahoře jsou vidět části samotné kosmické stanice včetně solárních panelů. Pod stanicí je pás naší Galaxie Mléčné dráhy, který září kombinovaným světlem miliard hvězd, ale je zeslaben filamenty tmavého prachu. Ten pás červeného světla pod Mléčnou dráhou je světélkování vzduchu, kdy je zemská atmosféra excitovaná Sluncem a září ve specifických barvách. Pod červenou je vidět zelené světélkování vzduchu. Pod vzduchem je pochopitelně naše Země s rozhraním dne a noci neboli terminátorem u obzoru. Když planetu pokryjí mraky, tak jsou vpravo dole vidět blesky. Kosmonauté mezi svojí prací si z výšky nad Zemí užívají pohledů z kosmické stanice jako je tento už od roku 2000.

Štítky: Mléčná dráha, Země, Kosmická stanice, Mouse over


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »