Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z kosmické stanice: Planeta a Galaxie

Uznání: NASA, JSC, ESRS

Co byste viděli, pokud byste kroužili kolem Země na palubě Mezinárodní kosmické stanice? Spoustu skvělých pohledů, z nichž jeden byl zachycen v polovině roku 2015 na tomto snímku, který doslova bere dech. Zaprvé, nahoře jsou vidět části samotné kosmické stanice včetně solárních panelů. Pod stanicí je pás naší Galaxie Mléčné dráhy, který září kombinovaným světlem miliard hvězd, ale je zeslaben filamenty tmavého prachu. Ten pás červeného světla pod Mléčnou dráhou je světélkování vzduchu, kdy je zemská atmosféra excitovaná Sluncem a září ve specifických barvách. Pod červenou je vidět zelené světélkování vzduchu. Pod vzduchem je pochopitelně naše Země s rozhraním dne a noci neboli terminátorem u obzoru. Když planetu pokryjí mraky, tak jsou vpravo dole vidět blesky. Kosmonauté mezi svojí prací si z výšky nad Zemí užívají pohledů z kosmické stanice jako je tento už od roku 2000.

Štítky: Mléčná dráha, Země, Kosmická stanice, Mouse over


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »