Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vezmi mě na Měsíc

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Ne, toto není ta správná cesta dostat se na Měsíc. Na snímku vidíte náhodnou superpozici letadla a Měsíce. Kondenzační stopa by byla normálně bílá, ale velký objem vzduchu směrem k zapadajícímu Slunci potlačuje modré světlo a tak dává odrazu od stopy zřetelně červený odstín. Ve velké dálce je po pravé straně letadla mladý Měsíc. Z tohoto širého světa je vidět jen tenký srpek, protože Slunce je téměř za ním. Na snímku pořízeném před 2 týdny the je vidět, potemnělá nachová obloha, dost daleko od denní modré a dost daleko od noční černé. Za pár minut náhodná podívaná na obloze skončila. Letadlo přelétlo přes Měsíc. Kondenzační stopa se rozplynula. Slunce zapadlo. Měsíc zapadl. Obloha pohasla do tmy a ukázala tisíce hvězd, které byly příliš slabé, než aby byly vidět přes načervenalou oblohu.

Líbí se mě data: Pomozte analyzovat dopad APODu v sociálních médiích v roce 2015.

Štítky: Contrails, Měsíc, Západ slunce


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »