Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vezmi mě na Měsíc

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Ne, toto není ta správná cesta dostat se na Měsíc. Na snímku vidíte náhodnou superpozici letadla a Měsíce. Kondenzační stopa by byla normálně bílá, ale velký objem vzduchu směrem k zapadajícímu Slunci potlačuje modré světlo a tak dává odrazu od stopy zřetelně červený odstín. Ve velké dálce je po pravé straně letadla mladý Měsíc. Z tohoto širého světa je vidět jen tenký srpek, protože Slunce je téměř za ním. Na snímku pořízeném před 2 týdny the je vidět, potemnělá nachová obloha, dost daleko od denní modré a dost daleko od noční černé. Za pár minut náhodná podívaná na obloze skončila. Letadlo přelétlo přes Měsíc. Kondenzační stopa se rozplynula. Slunce zapadlo. Měsíc zapadl. Obloha pohasla do tmy a ukázala tisíce hvězd, které byly příliš slabé, než aby byly vidět přes načervenalou oblohu.

Líbí se mě data: Pomozte analyzovat dopad APODu v sociálních médiích v roce 2015.

Štítky: Contrails, Měsíc, Západ slunce


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »