Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geostacionární dálnice přes Orion

Uznání a copyright: James A. DeYoung

Vypusťte družici na kruhovou dráhu asi 42 000 kilometrů od středu Země a bude obíhat jednou za 24 hodin. Jelikož to odpovídá době otáčení Země kolem své osy, tak je tato dráha známá jako geosynchronní. Pokud tato dráha leží v rovině rovníku, tak družice zdánlivě visí na obloze na pevném místě geostacionární dráhy. Jak už v letech 1940-tých předpověděl Arthur C. Clarke, geostacionární dráha se dnes běžně využívá pro komunikační a meteorologické družice, což je dobře známo astrofotografům. Na hloubkových snímcích noční oblohy, které sledují hvězdy, mohou též zachytit odlesk slunečního světla od geostacionárních družic, které svítí daleko od zemského povrchu. Jelikož sledují otáčení Země proti pozadí hvězd, tak za sebou zanechávají stopy, které vypadají jako na nebeské dálnici. Tento jev je vidět na videu z minulého měsíce, kde je vidět jak několik družic na geostacionární dráze prochází přes slavnou Mlhovinu v Orionu.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1400+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Orion, Satellites, Geostationary orbit


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »