Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geostacionární dálnice přes Orion

Uznání a copyright: James A. DeYoung

Vypusťte družici na kruhovou dráhu asi 42 000 kilometrů od středu Země a bude obíhat jednou za 24 hodin. Jelikož to odpovídá době otáčení Země kolem své osy, tak je tato dráha známá jako geosynchronní. Pokud tato dráha leží v rovině rovníku, tak družice zdánlivě visí na obloze na pevném místě geostacionární dráhy. Jak už v letech 1940-tých předpověděl Arthur C. Clarke, geostacionární dráha se dnes běžně využívá pro komunikační a meteorologické družice, což je dobře známo astrofotografům. Na hloubkových snímcích noční oblohy, které sledují hvězdy, mohou též zachytit odlesk slunečního světla od geostacionárních družic, které svítí daleko od zemského povrchu. Jelikož sledují otáčení Země proti pozadí hvězd, tak za sebou zanechávají stopy, které vypadají jako na nebeské dálnici. Tento jev je vidět na videu z minulého měsíce, kde je vidět jak několik družic na geostacionární dráze prochází přes slavnou Mlhovinu v Orionu.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1400+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Orion, Satellites, Geostationary orbit


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »