Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geostacionární dálnice přes Orion

Uznání a copyright: James A. DeYoung

Vypusťte družici na kruhovou dráhu asi 42 000 kilometrů od středu Země a bude obíhat jednou za 24 hodin. Jelikož to odpovídá době otáčení Země kolem své osy, tak je tato dráha známá jako geosynchronní. Pokud tato dráha leží v rovině rovníku, tak družice zdánlivě visí na obloze na pevném místě geostacionární dráhy. Jak už v letech 1940-tých předpověděl Arthur C. Clarke, geostacionární dráha se dnes běžně využívá pro komunikační a meteorologické družice, což je dobře známo astrofotografům. Na hloubkových snímcích noční oblohy, které sledují hvězdy, mohou též zachytit odlesk slunečního světla od geostacionárních družic, které svítí daleko od zemského povrchu. Jelikož sledují otáčení Země proti pozadí hvězd, tak za sebou zanechávají stopy, které vypadají jako na nebeské dálnici. Tento jev je vidět na videu z minulého měsíce, kde je vidět jak několik družic na geostacionární dráze prochází přes slavnou Mlhovinu v Orionu.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1400+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Orion, Satellites, Geostationary orbit


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »