Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Případ Kupy galaxií Střela

Uznání: X-ray: NASA/CXC/CfA/ M. Markevitch et al.;
Lensing Map: NASA/STScI; ESO WFI; Magellan/U.Arizona/ D.Clowe et al.
Optical: NASA/STScI; Magellan/U.Arizona/D.Clowe et al.

Co se děje v kupě Střela? Tato hmotná kupa galaxií (1E 0657-558) ve tvaru střely způsobuje zborcení tvaru galaxií v pozadí působením gravitační čočky takovým způsobem, že se to považuje za silný důkaz teorie, že se uvnitř nachází temná hmota. Různé nedávné analýzy ovšem ukazují, že modifikovaná gravitace by mohla vysvětlit dynamiku kupy i bez temné hmoty a pro vysvětlení by mohla poskytnout pravděpodobnější scénář. Ve vysvětlení pozorování v současnosti spolu soupeří dvě vědecké hypotézy: neviditelná hmota a upravená gravitace. Souboj je dramatický, jelikož jasný neprůstřelný důkaz temné hmoty by otřásl jednoduchostí modifikovaných gravitačních teorií. Souboj o kupu Střela bude nejspíš v blízké budoucnosti pokračovat, jak budou přicházet nová pozorování, počítačové simulace a analýzy. Snímek, na který se díváte, je kompozitem z dalekohledů Hubble/Chandra/Magellan, přičemž červená označuje rentgenově zářící horký plyn a modrá vykresluje navrhovanou distribuci temné hmoty.

Štítky: Bullet Cluster, Temní hmota, Zobrazení gravitační čočkou


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »