Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný prach v molekulárním mraku v Perseu

Uznání a copyright: Lorand Fenyes

Tímto koutem oblohy plynou mračna hvězdného prachu. Kosmická scéna zabírá v molekulárním mračnu v Perseu ve vzdálenosti zhruba 850 světelných let téměř 2 stupně. V teleskopickém zorném poli je zachycena trojice prašných mlhovin, které odrážejí světlo ze zanořených hvězd. NGC 1333 s charakteristickou modrou barvou reflekční mlhoviny je vlevo, vdB13 je vpravo dole a vzácná žlutá reflekční mlhovina vdB12 je nahoře. V molekulárním mračnu v Perseu vznikají hvězdy, ovšem většina je na viditelných vlnových délkách skrytá všudepřítomným prachem. I tak jsou v NGC 1333 zřejmé náznaky kontrastující červené emise z Herbig-Harových objektů, z výtrysků a rázových vln stlačeného plynu, které vyvěrají ze vznikajících hvězd. Strany trojúhelníku tvořeného reflekčními mlhovinami by v odhadované vzdálenosti molekulárního mračna byly asi 20 světelných let dlouhé.

Štítky: Vdb12, Ngc1333, Vdb13, Molekulární mračno


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »