Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Daphnis: Tvůrce vln

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini se 16. ledna přiblížila k vnějším okrajům Saturnových prstenců a zachytila dosud nejpodrobnější pohled na měsíček Daphnis. Malý měsíc měří asi 8 kilometrů a obíhá uvnitř Keelerova dělení jasných prstenců, kde způsobuje vlny. Asi 42 kilometrů široká vnější mezera je na snímku zmenšená pozorovacím úhlem sondy Cassini. V materiálu prstenců při průchodu měsíčku zleva doprava vznikají na jeho okraji vlivem slabé gravitace vlny. V materiálu prstenců je za Daphnisem vidět slabá vlnka. I na Daphnisu jsou vidět pozoruhodné podrobnosti, včetně úzkého hřebene kolem rovníku, nejspíš jde o nahromaděný materiál částic prstence.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Saturnovy prstence, Daphnis, Keelerovo dělení


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »