Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Daphnis: Tvůrce vln

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini se 16. ledna přiblížila k vnějším okrajům Saturnových prstenců a zachytila dosud nejpodrobnější pohled na měsíček Daphnis. Malý měsíc měří asi 8 kilometrů a obíhá uvnitř Keelerova dělení jasných prstenců, kde způsobuje vlny. Asi 42 kilometrů široká vnější mezera je na snímku zmenšená pozorovacím úhlem sondy Cassini. V materiálu prstenců při průchodu měsíčku zleva doprava vznikají na jeho okraji vlivem slabé gravitace vlny. V materiálu prstenců je za Daphnisem vidět slabá vlnka. I na Daphnisu jsou vidět pozoruhodné podrobnosti, včetně úzkého hřebene kolem rovníku, nejspíš jde o nahromaděný materiál částic prstence.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Saturnovy prstence, Daphnis, Keelerovo dělení


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »