Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Daphnis: Tvůrce vln

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini se 16. ledna přiblížila k vnějším okrajům Saturnových prstenců a zachytila dosud nejpodrobnější pohled na měsíček Daphnis. Malý měsíc měří asi 8 kilometrů a obíhá uvnitř Keelerova dělení jasných prstenců, kde způsobuje vlny. Asi 42 kilometrů široká vnější mezera je na snímku zmenšená pozorovacím úhlem sondy Cassini. V materiálu prstenců při průchodu měsíčku zleva doprava vznikají na jeho okraji vlivem slabé gravitace vlny. V materiálu prstenců je za Daphnisem vidět slabá vlnka. I na Daphnisu jsou vidět pozoruhodné podrobnosti, včetně úzkého hřebene kolem rovníku, nejspíš jde o nahromaděný materiál částic prstence.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Saturnovy prstence, Daphnis, Keelerovo dělení


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »