Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše přes vodní kapky

Uznání a copyright: John Bell

Na této kreativní astrofotografii je zachycena brilantní "hvězda" nynější pozemské večerní oblohy, tedy Venuše. Snímek pořízený objektivem zaostřeným do blízka 18. ledna z Milton Keynes ve Spojeném království Velké Británie ukazuje četné obrazy oblohy nad západním obzorem krátce po západu Slunce. Ty obrazy vytvořily kapky vody na skleněné tabulce připevněné na strom. Povrchové napětí vytvarovalo vodní kapky do tvaru jednoduchých čoček. Kapky lomem světla vytváří obrazy vzhůru nohama, takže celá scéna byla otočena, aby se dalo na vícečetné makro oblohy pohodlně dívat.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Astrophotography, Lom, Makro, Venuše


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »