Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

N159 ve Velkém Magellanově mračnu

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope

Tento kosmický vír plynu a prachu měří něco přes 150 světelných let a není tak daleko. Nachází se jižně od mlhoviny Tarantule v naší satelitní galaxii Velké Magellanovo mračno ve vzdálenosti zhruba 180 000 světelných let. Uvnitř se vyvinuly hmotné hvězdy. Jejich energetické záření a silné hvězdné větry opracovávají prach a plyn a způsobují záři této HII oblasti, která má v Henizeho katalogu emisních hvězd a mlhovin v Magellanově mračnu označení N159. Ta jasná, kompaktní mlhovina ve tvaru motýla od středu vlevo nahoře nejspíš obsahuje velice mladé hvězdy v raném období. Kompaktní chomáč ionizovaného plynu byl poprvé rozlišen na snímcích Hubbla a stal se známý jako mlhovina Motýlek.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: N159, Lmc, Star-formation


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »