Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

N159 ve Velkém Magellanově mračnu

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope

Tento kosmický vír plynu a prachu měří něco přes 150 světelných let a není tak daleko. Nachází se jižně od mlhoviny Tarantule v naší satelitní galaxii Velké Magellanovo mračno ve vzdálenosti zhruba 180 000 světelných let. Uvnitř se vyvinuly hmotné hvězdy. Jejich energetické záření a silné hvězdné větry opracovávají prach a plyn a způsobují záři této HII oblasti, která má v Henizeho katalogu emisních hvězd a mlhovin v Magellanově mračnu označení N159. Ta jasná, kompaktní mlhovina ve tvaru motýla od středu vlevo nahoře nejspíš obsahuje velice mladé hvězdy v raném období. Kompaktní chomáč ionizovaného plynu byl poprvé rozlišen na snímcích Hubbla a stal se známý jako mlhovina Motýlek.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: N159, Lmc, Star-formation


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »