Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GOES 16: Měsíc nad planetou Zemí

Uznání: NOAA, NASA

19. listopadu byla ze základny amerického letectva na mysu Canaveral vypuštěna družice nyní známá pod označením GOES-16, která pozoruje planetu Zemi z geostacionární dráhy 36 000 kilometrů nad rovníkem. Tento kontrastní pohled na Zemi a ubývající Měsíc zachytil 15. ledna její pokročilý zobrazovací systém Advanced Baseline Imager. Ovšem pustý Měsíc bez ovzduší není pro GOES-16 skutečným cílem. Přístrojové vybavení této družice nové generace každých 15 minut pořizuje obraz celého kotouče Země v 16 spektrálních kanálech a tak dokáže pořizovat ostřejší a podrobnější pohled na pozemský dynamický systém počasí a umožní přesnější předpovídání počasí. Podobně jako předchozí meteorologické družice GOES, i GOES-16 bude využívat Měsíc v blízkosti naší planety jako kalibrační cíl.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

u

Štítky: Měsíc, Země, Geostationary, Goes 16


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »