Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geostacionární dálnice přes Orion

Uznání a copyright: James A. DeYoung

Vypusťte družici na kruhovou dráhu asi 42 000 kilometrů od středu Země a bude obíhat jednou za 24 hodin. Jelikož to odpovídá době otáčení Země kolem své osy, tak je tato dráha známá jako geosynchronní. Pokud tato dráha leží v rovině rovníku, tak družice zdánlivě visí na obloze na pevném místě geostacionární dráhy. Jak už v letech 1940-tých předpověděl Arthur C. Clarke, geostacionární dráha se dnes běžně využívá pro komunikační a meteorologické družice, což je dobře známo astrofotografům. Na hloubkových snímcích noční oblohy, které sledují hvězdy, mohou též zachytit odlesk slunečního světla od geostacionárních družic, které svítí daleko od zemského povrchu. Jelikož sledují otáčení Země proti pozadí hvězd, tak za sebou zanechávají stopy, které vypadají jako na nebeské dálnici. Tento jev je vidět na videu z minulého měsíce, kde je vidět jak několik družic na geostacionární dráze prochází přes slavnou Mlhovinu v Orionu.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1400+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Orion, Satellites, Geostationary orbit


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »