Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Na snímku ze sondy Cassini ze stínu vystupuje k Saturnu přivrácená polokoule zajímavého vnitřního měsíce Enceladu. Cassiniho kamera mířila v loňském listopadu ze vzdálenosti asi 130 000 kilometrů od jasného srpku měsíce téměř přímo ke Slunci a na zachycené scéně je sever nahoře. Tento vzdálený svět odráží více než 90 procent slunečního světla, což dává jeho povrchu zhruba stejnou reflektivitu jako u čerstvě napadaného sněhu. Enceladus je při průměru kolem 500 kilometrů překvapivě aktivní měsíc. Data pořízená během Cassiniho průletů a roky snímkování ukázaly na pozoruhodné jižní polární gejzíry a na možný globální oceán kapalné vody pod povrchem ledového pláště.

Štítky: Enceladus, Saturn, Cassini


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »