Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvitá polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Sigurdur William Brynjarsson; Annotation Advice: Sćvar Helgi Bragason

Tak krásnou scenerii při výstupu na starou sopku vždycky neuvidíte, musíte mít štěstí. Když si astrofotograf uvědomil, že je tu noc, co před dvěma týdny vystoupal vrchol kaldery byly vidět polární záře, byl zvědavý, zda by se dal zachytit jejich odraz v centrálním jezeře. Když znovu dorazil, tak zjistil, že jsou ještě jasnější a impozantnější, než předtím! Jeho obraz je panoramatickou mozaikou ze 13 snímků. Kráterové jezero ve středu se jmenuje Kerid (islandsky: Keriđ) a je staré asi 3000 let. Polární záře nad hlavou předvádějí nádherné barvy a pásy, přičemž červená barva pochází z vyšší atmosféry Země, než zelená. Oblohu v pozadí zaplňují ikony severní noci včetně Severky (Polaris), hvězdokupy Plejády a hvězd oje Velkého vozu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Iceland, Polární záře, Kaldera, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »