Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prapor polární záře nad Švédskem

Uznání a copyright: Mia Stålnacke

V tomto okamžiku to vypadá jako 50 km vysoký prapor s pásy. V polovině března k Zemi směřoval energetický koronální výtrysk hmoty a čistý magnetický kanál vedl k jedné z nejintenzivnějších geomagnetických bouří v nedávných letech. Vizuálním důsledkem byl široký rozsah polárních září, které byly vidět nad mnoha zeměmi blízko magnetických pólů Země. Snímek zachycený nad švédskou Kirunou ukazuje neobvykle rovné aurorální záclony v zelené barvě, která se emituje nízko v zemské atmosféře a v červené barvě, která se emituje o mnoho kilometrů výše. Není zřejmé, odkud pochází vzácná nachová, ale může zahrnovat nějakou neobvyklou modrou z dokonce ještě menších výšek, než je zelená a která se superponuje na mnohem vyšší červenou. Jak se Slunce stále pohybuje kolem vrcholných úrovní své povrchové aktivity, tak barevné noci plné polárních září budou nad Zemí nejspíše pokračovat.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Polární záře, Sweden, Prapor


44. vesmírný týden 2025

44. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 10. do 2. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) nám dělá radost nízko na večerní obloze, pokud se vůbec vyjasní. O něco výše je trochu slabší kometa C/2025 R2 (SWAN). Obě jsou krásné ve větším dalekohledu. Dozvěděli jsme se, kterých 13 experimentů mise Aleše Svobody na ISS podpoří ESA. Japonská zásobovací loď HTV-X je na cestě k ISS. Mezinárodní vesmírná stanice je trvale obydlena již 25 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Uran, Plejády a Býk iPhonem 15 Pro Max.

Další informace »