Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Pan z Cassini

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Proč vypadá Saturnův měsíc Pan tak zvlášně? Snímky pořízené minulý týden z kosmické sondy Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu rozlišily tento měsíc do dosud nevídaných podrobností. Překvapivé snímky ukazují měsíc, který vypadá jako vlašský ořech s plátkem uprostřed. Na měsíčku Pan jsou vidět i další útvary včetně vlnitého terénu, dlouhých hřebenů a několika kráterů. Pan měří asi 30 kilometrů, obíhá uvnitř 300 kilometrů širokého Enckeho dělení v Saturnově rozsáhlém prstenci A, které je známo již od konce let 1800-tých. Sonda Cassini bude příští měsíc nasměrována k průletu kolem Saturnova hmotného měsíce Titan a tak bude navedena na závěrečnou sérii oběžných drah, které ji přivedou až úplně dovnitř Saturnových prstenců a připraví ji k zániku v Saturnově atmosféře.

Štítky: Saturn, Pan, Cassini


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »