Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá zimní obloha nad národním parkem Monfragüe ve Španělsku

Uznání a copyright: José Luis Quińones

Vy byste mohli také vidět noční oblohu, jako je tato. To proto, že národní park Monfragüe ve Španělsku, kde byl tento kompozitní snímek pořízen, má od nedávna svoji noční oblohu oficiálně chráněnu od možného budoucího světelného znečištění. Na snímku jsou vidět ikony noční oblohy, které by měly být vidět i nadále během zimy na severu a patří k nim i velmi jasné hvězdy jako Sirius, Betelgeuse a Procyon, jasné hvězdokupy jako Plejády a fotograficky také slabé mlhoviny jako Kalifornie a Růžicová mlhovina. Ještě před 100 lety mnoho lidí znalo dobře tmavou noční oblohu na rozdíl od lidí dnes a to především vzhledem k modernímu světelnému znečištění. Mezi další parky, které mají podobnou ochranu jako rezervace noční oblohy patří národní pak Mrtvé údolí (USA) a národní park Grasslands (Kanada). Oblast města Flagstaff v Arizoně a většina havajského Velkého ostrova mají také noční oblohu chráněnu.

Štítky: Dark sky, Zimní obloha, Sirius, Mouse over


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »