Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá zimní obloha nad národním parkem Monfragüe ve Španělsku

Uznání a copyright: José Luis Quińones

Vy byste mohli také vidět noční oblohu, jako je tato. To proto, že národní park Monfragüe ve Španělsku, kde byl tento kompozitní snímek pořízen, má od nedávna svoji noční oblohu oficiálně chráněnu od možného budoucího světelného znečištění. Na snímku jsou vidět ikony noční oblohy, které by měly být vidět i nadále během zimy na severu a patří k nim i velmi jasné hvězdy jako Sirius, Betelgeuse a Procyon, jasné hvězdokupy jako Plejády a fotograficky také slabé mlhoviny jako Kalifornie a Růžicová mlhovina. Ještě před 100 lety mnoho lidí znalo dobře tmavou noční oblohu na rozdíl od lidí dnes a to především vzhledem k modernímu světelnému znečištění. Mezi další parky, které mají podobnou ochranu jako rezervace noční oblohy patří národní pak Mrtvé údolí (USA) a národní park Grasslands (Kanada). Oblast města Flagstaff v Arizoně a většina havajského Velkého ostrova mají také noční oblohu chráněnu.

Štítky: Dark sky, Zimní obloha, Sirius, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »