Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kužel z Hubbla

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing & Licence: Judy Schmidt

V obřích pilířích prachu zvaných Kuželová mlhovina vznikají hvězdy. Hvězdné porodnice, kde zárodečné mraky plynu a prachu opracovávají energetické větry z nově zrozených hvězd oplývají kužely, pilíři a majestátními tokovými útvary. Dobře známým příkladem je Kuželová mlhovina, která se nachází v jasné galaktické hvězdotvorné oblasti NGC 2264. Mlhovina Kužel je na tomto podrobném kompozitním obrazu, který vznikl z několika pozorování družicového Hubblova kosmického dalekohledu, zachycena do dosud nevídaných podrobností. While the Kuželová mlhovina je asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros), je dlouhá asi 7 světelných let a zde zobrazená oblast kolem hlavy otupeného kužele měří kolem 2,5 světelného roku. V naší části Galaxie by taková vzdálenost byla asi napůl cesty od našeho Slunce k nejbližším hvězdným sousedům v systému Alfa Centauri. Hmotná hvězda NGC 2264 IRS, kterou v roce 1997 pozorovala infračervená kamera z Hubbla, je nejspíše zdrojem větru, který opracovává Kuželovou mlhovinu a nachází se už mimo vrch snímku. Načervenalý závoj Kuželové mlhoviny vytváří zářící vodík.

Štítky: NGC 2264, Cone Nebula, Star-formation


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »