Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rychlé hvězdy a potulné planety v mlhovině Orion

Uznání: NASA, ESA, Hubble

Začněte se souhvězdím Orion. Pod pásem v Orionu je mlhavá oblast známá jako Velká mlhovina v Orionu. V této mlhovině je jasná hvězdokupa Trapéz, která se vyznačuje čtyřmi jasnými hvězdami ve středu snímku. Nově zrozené hvězdy v Trapézu a v okolních oblastech ukazují, že mlhovina v Orionu je jednou z nejaktivnějších oblastí vznikání hvězd v naší oblasti Galaxie. Výbuchy supernov a blízké interakce mezi hvězdami umožnily v Orionu vznik potulných planet a hvězd, které se rychle pohybují prostorem. Některé z těchto rychlých hvězd se dají nalézt porovnáním různých snímků této oblasti pořízovaných Hubblovým kosmickým dalekohledem s odstupem mnoha let. Mnoho hvězd, které vidíte na tomto snímku pořízeném ve viditelném a infračerveném světle, jsou neobvykle červených, protože jsou vidět přes prach, který rozptyluje jejich modré světlo.

Štítky: Orion, Planety, Hvězdy


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »