Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha ve středu Labutě

Uznání a copyright: Robert Gendler, DSS, BYU

Tento krásný kout nebe v rovině naší Mléčné dráhy poblíž severního konce Velké trhliny a u středu souhvězdí Labutě (Cygnus) namaloval svými tahy kosmický štětec zářícího vodíku. Scéna zachycená na mozaice z 36 panelů teleskopických obrazových dat zabírá asi 6 stupňů. Od středu mozaiky je vlevo nahoře jasný veleobr gama Cygni (Sadr) před komplexem plynových a prachových mračen a nahuštěných polí hvězd. Vlevo od gama Cygni jsou dvě zářící křídla rozdělená dlouhým tmavým prachovým pásem mlhoviny IC 1318 s populárním a pochopitelným názvem Motýlí mlhovina. Kompaktnější jasná mlhovina vpravo dole je NGC 6888, neboli Srpková mlhovina. Některé odhady vzdáleností umisťují gama Cygni do vzdálenosti kolem 1800 světelných let, zatímco odhady pro IC 1318 a NGC 6888 se pohybují od 2000 do 5000 světelných let.

Štítky: Mlhovina Srpek, Ngc6888, Cygnus, Butterfly Nebula, Sadr


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »