Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SH2-155: Mlhovina Jeskyně

Uznání a copyright: Eric Coles and Mel Helm

V tomto kousku oblohy je vidět mlhovina Jeskyně, emisní oblast Sh2-155 z Sharplessova katalogu. Data na teleskopickém snímku pořízeném přes úzkopásmový filtr sledují červenou záři ionizovaného vodíku. Scéna vzdálená asi 2400 světelných let se nachází v rovině naší Mléčné dráhy v královském severním souhvězdí Kefea (Cepheus). Astronomický výzkum této oblasti ukazuje, že vznikla v hranicích hmotného molekulárního mračna Cepheus B a u žhavých, mladých hvězd asociace Cepheus OB 3. Jasný okraj ionizovaného vodíku dostává energii ze záření žhavých hvězd, kterým dominuje nejjasnější hvězda od středu vlevo nahoře. Zářením poháněné radiační fronty nejspíše spouštějí smršťování jader a vznik nových hvězd uvnitř. Kosmická jeskyně měří něco přes 10 světelných let, což odpovídá velikosti hvězdné porodnice.

Štítky: Caldwell 9, Cave nebula, Sh2-155, Oblast H-II, Molekulární mračno


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »