Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kondenzační stopa letadla a sluneční halo

Uznání a copyright: Alexandros Maragos

Co se to děje na obloze? Několik běžných úkazů na denní obloze spolu interaguje neobvyklým způsobem. Zaprvé, daleko za siluetou kopce je typicky jasné Slunce. Před Sluncem jsou řídké mraky a nejspíš obsahují vrstvu šestibokých ledových krystalků, které dohromady vytvářejí 22 stupňové halo světla kolem Slunce. Ta neobvykle zahnutá čára přes snímek je kondenzační stopa, druh mraku, který vytváří prolétající letadlo. Většina této kondenzační stopy musí být ve skutečnosti mnohem dále, než řídké mraky, protože vrhá na mraky stín, což celému snímku dodává neobvyklou třírozměrnou kvalitu. Snímek, na který se díváte, byl pořízen koncem ledna ve městě Patras v západním Řecku.

Štítky: Kondenzační stopa, 22 degree halo, Shadow


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »