Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kondenzační stopa letadla a sluneční halo

Uznání a copyright: Alexandros Maragos

Co se to děje na obloze? Několik běžných úkazů na denní obloze spolu interaguje neobvyklým způsobem. Zaprvé, daleko za siluetou kopce je typicky jasné Slunce. Před Sluncem jsou řídké mraky a nejspíš obsahují vrstvu šestibokých ledových krystalků, které dohromady vytvářejí 22 stupňové halo světla kolem Slunce. Ta neobvykle zahnutá čára přes snímek je kondenzační stopa, druh mraku, který vytváří prolétající letadlo. Většina této kondenzační stopy musí být ve skutečnosti mnohem dále, než řídké mraky, protože vrhá na mraky stín, což celému snímku dodává neobvyklou třírozměrnou kvalitu. Snímek, na který se díváte, byl pořízen koncem ledna ve městě Patras v západním Řecku.

Štítky: Kondenzační stopa, 22 degree halo, Shadow


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »