Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn infračerveně ze sondy Cassini

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SSI; Processing: Maksim Kakitsev

V infračerveném světle je na Saturnu vidět zřetelně mnoho podrobností. Pásy mračen vykazují velké struktury včetně dlouhých protáhlých bouří. V infračerveném světle je dost výrazný neobvyklý hexagonální vzor z oblačnosti kolem Saturnova severního pólu. Každá strana hexagonu měří zhruba jako průměr Země. Existence hexagonu (šestiúhelníku) nebyla předpovězena a jeho původ a pravděpodobná stabilita zůstávají předmětem výzkumu. Saturnovy slavné prstence obkružují celou planetu a pod rovníkem vrhají stíny. Snímek pořídila kosmická sonda Cassini v roce 2014 v několika infračervených barvách, ale zpracován byl teprve nedávno. Mise Cassini spěje k dramatickému závěru, kdy se sonda v září do planety přímo pohrouží.

Štítky: Saturn, Infračervený, Cassini


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »