Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M13: Velká kulová hvězdokupa v Herkulu

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Edmond Halley si v roce 1716 poznamenal "Je to jen malý obláček, ale za jasné bezměsíčné noci je vidět i pouhým okem." O M13 se nyní méně skromně hovoří jako o velké kulové hvězdokupě v Herkulu, jedné z nejjasnějších kulových hvězdokup na severní obloze. Pohled dalekohledem v této nádherné kupě ukazuje stovky tisíc hvězd. Hvězdokupa je ve vzdálenosti 25 000 světelných let a její hvězdy jsou natěsnané do oblasti o průměru 150 světelných let. Ve svém jádru kupa obsahuje v krychli o hraně 3 světelné roky až 100 hvězd. Pro srovnání, nejbližší hvězda ke Slunci je více než 4 světelné roky daleko. Na tomto ostrém barevném snímku. jsou kromě hustých oblastí jádra kupy vidět o vnější okraje M13. Červené a modřé obří hvězdy, které se v této kupě vyvinuly jsou vidět ve žluté nebo modré barvě.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M13, Halley, Serene


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »