Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární aurora

Scott Kelly, Expedition 44, NASA

Co je to za podivnou cizí planetu? Ta planeta je pochopitelně Země jak je vidět přes mihotavou polární záři z Mezinárodní kosmické stanice. Stanice obíhá Zemi ve výši asi 400 kilometrů a sama je v horní oblasti polárních září. Polární záře mají barvy excitovaných molekul a atomů s nízkou hustotou, které se nacházejí ve velkých výškách. Na tomto pohledu převládá emise atomárního kyslíku. V menších výškách je trochu strašidelně zelená, ale nad obzorem je z kosmické stanice vidět vzácnější červený pás. Tato polární záře začala při geomagnetické bouři a byla vidět i z povrchu Země. Bouře začala po dopadu koronálního výtrysku hmoty do zemské magnetosféry v červnu 2015.

Štítky: Polární záře, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »