Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární aurora

Scott Kelly, Expedition 44, NASA

Co je to za podivnou cizí planetu? Ta planeta je pochopitelně Země jak je vidět přes mihotavou polární záři z Mezinárodní kosmické stanice. Stanice obíhá Zemi ve výši asi 400 kilometrů a sama je v horní oblasti polárních září. Polární záře mají barvy excitovaných molekul a atomů s nízkou hustotou, které se nacházejí ve velkých výškách. Na tomto pohledu převládá emise atomárního kyslíku. V menších výškách je trochu strašidelně zelená, ale nad obzorem je z kosmické stanice vidět vzácnější červený pás. Tato polární záře začala při geomagnetické bouři a byla vidět i z povrchu Země. Bouře začala po dopadu koronálního výtrysku hmoty do zemské magnetosféry v červnu 2015.

Štítky: Polární záře, ISS


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M1 - Krabia hmlovina

Emisná hmlovina v súhvezdí Býk. Vzdialenosť asi 6.600 svetelných rokov. Pozostatok supernovy SN 1054.

Další informace »