Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ganymed: největší měsíc

Uznání: NASA, JPL, Galileo Probe

Jak vypadá největší měsíc ve Sluneční soustavě? Jupiterův měsíc Ganymed, který je dokonce větší, než Merkur a Pluto, má ledový povrch posetý jasnými mladými krátery, které překrývají starší, tmavší terén více pokrytý krátery a protkaný rýhami a hřebeny. Ten velký kruhový útvar vpravo nahoře se jmenuje Galileo Regio, a je to stará oblast neznámého původu. Uvažuje se, že Ganymed má vrstvu oceánu, která má více vody, než Země a může obsahovat život. Podobně jako pozemský Měsíc, i Ganymed přivrací stejnou polokouli ke své centrální planetě, v tomto případě k Jupiteru. Snímek pořídila před 20 lety sonda NASA Galileo, která svoji misi zakončila pohroužením do atmosféry Jupiteru v roce 2003. Jupiter nyní obíhá kosmická sonda NASA Juno a kromě jiných atributů také studuje vnitřní strukturu této obří planety.

Štítky: Ganymed, Jupiter, Life


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »