Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ganymed: největší měsíc

Uznání: NASA, JPL, Galileo Probe

Jak vypadá největší měsíc ve Sluneční soustavě? Jupiterův měsíc Ganymed, který je dokonce větší, než Merkur a Pluto, má ledový povrch posetý jasnými mladými krátery, které překrývají starší, tmavší terén více pokrytý krátery a protkaný rýhami a hřebeny. Ten velký kruhový útvar vpravo nahoře se jmenuje Galileo Regio, a je to stará oblast neznámého původu. Uvažuje se, že Ganymed má vrstvu oceánu, která má více vody, než Země a může obsahovat život. Podobně jako pozemský Měsíc, i Ganymed přivrací stejnou polokouli ke své centrální planetě, v tomto případě k Jupiteru. Snímek pořídila před 20 lety sonda NASA Galileo, která svoji misi zakončila pohroužením do atmosféry Jupiteru v roce 2003. Jupiter nyní obíhá kosmická sonda NASA Juno a kromě jiných atributů také studuje vnitřní strukturu této obří planety.

Štítky: Ganymed, Jupiter, Life


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »