Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohyb bouře s blesky přes USA

Uznání: NOAA, NASA, Lockheed Martin, GOES-16, GLM

Podívejte se, jak se přes východní část USA pohybuje velká bouře s blesky. Tato bouře způsobila velké škody a naneštěstí i ztráty na životech lidí v její cestě. Na časosběrném videu pořízeném z vesmíru přístrojem GLM (Geostationary Lightning Mapper) na palubě družice GOES-16 je blýskání vidět jako krátké záblesky. Během dne jsou zřetelné obrysy Severní Ameriky, ovšem v noci je zřejmé jasné blýskání. Pečlivá prohlídka videa ukazuje, že k blýskání docházelo na náběžné hraně obřího ocasu vířící bouře. Jelikož blýskání často předchází nejzuřivějším dopadům bouří, tak údaje o blescích z přístroje GLM slibují pomoci u příštích bouří omezit škody lidem.

Štítky: Goes 16, Blesk, Země


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »