Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohyb bouře s blesky přes USA

Uznání: NOAA, NASA, Lockheed Martin, GOES-16, GLM

Podívejte se, jak se přes východní část USA pohybuje velká bouře s blesky. Tato bouře způsobila velké škody a naneštěstí i ztráty na životech lidí v její cestě. Na časosběrném videu pořízeném z vesmíru přístrojem GLM (Geostationary Lightning Mapper) na palubě družice GOES-16 je blýskání vidět jako krátké záblesky. Během dne jsou zřetelné obrysy Severní Ameriky, ovšem v noci je zřejmé jasné blýskání. Pečlivá prohlídka videa ukazuje, že k blýskání docházelo na náběžné hraně obřího ocasu vířící bouře. Jelikož blýskání často předchází nejzuřivějším dopadům bouří, tak údaje o blescích z přístroje GLM slibují pomoci u příštích bouří omezit škody lidem.

Štítky: Goes 16, Blesk, Země


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »