Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina na více vlnových délkách

Uznání: NASA, ESA, G. Dubner (IAFE, CONICET-University of Buenos Aires) et al.;
A. Loll et al.; T. Temim et al.; F. Seward et al.; VLA/NRAO/AUI/NSF; Chandra/CXC;
Spitzer/JPL-Caltech; XMM-Newton/ESA; Hubble/STScI

Krabí mlhovina je katalogizována jako M1, tedy první objekt ve slavném seznamu Charlese Messiera objektů, které nejsou kometami. O Krabí mlhovině je nyní známo, že se jedná o zbytek supernovy, rozpínající se mračno trosek po smrtící explozi hmotné hvězdy, která byla na Zemi spatřena v roce 1054 po Kristu. Tento novátorský obraz nabízí pohled na Krabí mlhovinu v 21. století pomocí obrazových dat přes celé elektromagnetické spektrum namapovaných do viditelného světla. Data z družic Chandra (rentgenově), XMM-Newton (ultrafialově), Hubble (viditelně) a Spitzer (infračerveně) jsou vidět fialově, modře, zeleně a žlutě. Pozemská data na rádiových vlnách z VLA (Very Large Array) jsou vidět červeně. Jeden z nejexotičtějších známých objektů pro moderní astronomy, pulzar v Krabí mlhovině, což je neutronová hvězda, která se otáčí 30 krát za sekundu, je ta jasná skvrna ve středu. Zkolabovaný zbytek jádra hvězdy pohání emisi Krabí mlhoviny přes celé elektromagnetické spektrum jako kosmické dynamo. Krabí mlhovina měří asi 12 světelných let a je ve vzdálenosti asi 6500 světelných let v souhvězdí Býka (Taurus).

Štítky: Zbytek supernovy, M1, Krabí mlhovina, Pulsar, Multiwavelength


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »