Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přílet k Jupiteru

Uznání videa a copyright: Peter Rosén et al.; Music: The Awakening by Clemens Ruh

Jak by vypadal přílet k Jupiteru? Tým 91 amatérských astrofotografů pořídil ze Země přes 1000 snímků Jupiteru a ty digitálně zpracoval do videa, které můžete vidět nahoře a tak pomohl s odpovědí na tuto otázku. Snímky se pořizovaly něco přes tři měsíce od prosince 2014. Výsledný fiktivní přílet se podobá tomu, co viděla kosmická sonda NASA Juno při svém prvním přiblížení k Jupiterově soustavě loni v červenci. Video začíná s Jupiterem, který je nejprve jeví jako malé těleso ve středu obrazu. Jak se Jupiter přibližuje zespodu, tak se planeta stává větší a větší a mezitím se stává zjevná rotace jeho oblačných pásů. Jupiterova zmenšující se Velká rudá skvrna se do pohledu natočí dvakrát a občas ukazuje neobvyklou aktivitu. Kolem velké planety je také vidět rotovat mnoho bílých oválů. Video končí, když imaginární kosmická loď prolétá nad severním pólem Jupiteru.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Mračna, Video


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »