Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přílet k Jupiteru

Uznání videa a copyright: Peter Rosén et al.; Music: The Awakening by Clemens Ruh

Jak by vypadal přílet k Jupiteru? Tým 91 amatérských astrofotografů pořídil ze Země přes 1000 snímků Jupiteru a ty digitálně zpracoval do videa, které můžete vidět nahoře a tak pomohl s odpovědí na tuto otázku. Snímky se pořizovaly něco přes tři měsíce od prosince 2014. Výsledný fiktivní přílet se podobá tomu, co viděla kosmická sonda NASA Juno při svém prvním přiblížení k Jupiterově soustavě loni v červenci. Video začíná s Jupiterem, který je nejprve jeví jako malé těleso ve středu obrazu. Jak se Jupiter přibližuje zespodu, tak se planeta stává větší a větší a mezitím se stává zjevná rotace jeho oblačných pásů. Jupiterova zmenšující se Velká rudá skvrna se do pohledu natočí dvakrát a občas ukazuje neobvyklou aktivitu. Kolem velké planety je také vidět rotovat mnoho bílých oválů. Video končí, když imaginární kosmická loď prolétá nad severním pólem Jupiteru.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Mračna, Video


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »