Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přílet k Jupiteru

Uznání videa a copyright: Peter Rosén et al.; Music: The Awakening by Clemens Ruh

Jak by vypadal přílet k Jupiteru? Tým 91 amatérských astrofotografů pořídil ze Země přes 1000 snímků Jupiteru a ty digitálně zpracoval do videa, které můžete vidět nahoře a tak pomohl s odpovědí na tuto otázku. Snímky se pořizovaly něco přes tři měsíce od prosince 2014. Výsledný fiktivní přílet se podobá tomu, co viděla kosmická sonda NASA Juno při svém prvním přiblížení k Jupiterově soustavě loni v červenci. Video začíná s Jupiterem, který je nejprve jeví jako malé těleso ve středu obrazu. Jak se Jupiter přibližuje zespodu, tak se planeta stává větší a větší a mezitím se stává zjevná rotace jeho oblačných pásů. Jupiterova zmenšující se Velká rudá skvrna se do pohledu natočí dvakrát a občas ukazuje neobvyklou aktivitu. Kolem velké planety je také vidět rotovat mnoho bílých oválů. Video končí, když imaginární kosmická loď prolétá nad severním pólem Jupiteru.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Mračna, Video


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »