Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo nad Horseshoe Bend

Uznání a copyright: David Lane

Co způsobuje neobvyklý paprsek bílého světla, který míří vzhůru ze středu obzoru? Prach, který obíhá kolem Slunce. V určitém období roku vychází před východem Slunce výrazný pás prachu z vnitřní Sluneční soustavy, který odráží sluneční světlo a nazývá se zvířetníkové světlo. Prach většinou pochází ze slabých komet Jupiterovy rodiny a pomalu se po spirále přibližuje do Slunce. Na obrázku je před zvířetníkovým světlem nádherný pohled na Horseshoe Bend (Podkovovitá zatáčka) v řece Colorado. Krásná obloha emituje světlo daleko za tím zvířetníkovým a to včetně mnoha jasných hvězd jako Sirius, několika modrých hvězdokup včetně Plejád a směsi červených mlhovin včetně Barnardovy smyčky v Orionu. Kompozitní obraz z 30 snímků byl pořízen tento měsíc za téměř úplné tmy jen 15 centimetrů od okraje nebezpečného útesu.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Orion, Horseshoe Bend, Mouse over


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »