Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Laguna

Uznání: Hubble, A. Caulet (ST-ECF, ESA), NASA

Ve středu mlhoviny Laguna je přímo vichr vznikání hvězd. Vlevo dole jsou vidět dva dlouhé mraky trychtýřovitého tvaru, každý dlouhý zhruba půl světelného roku, které formovaly extrémní hvězdné větry a intenzivní energetické světlo hvězd. Celou oblast osvětluje velice jasná nedaleká hvězda Hershel 36. Rozsáhlé stěny prachu ukrývají zčervenalé, ale jinak žhavé mladé hvězdy. Jak se energie z těchto hvězd přelévá do chladného prachu a plynu, tak v přilehlých oblastech mohou vznikat velké teplotní rozdíly a ty generují nárazové větry, které mohou utvářet trychtýře. Snímek zabírá asi 5 světelných let a v roce 1995 ho z oběžné dráhy pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Mlhovina Laguna, též známá pod označením M8, se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Lagoon Nebula, M8, Hershel 36


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »