Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Laguna

Uznání: Hubble, A. Caulet (ST-ECF, ESA), NASA

Ve středu mlhoviny Laguna je přímo vichr vznikání hvězd. Vlevo dole jsou vidět dva dlouhé mraky trychtýřovitého tvaru, každý dlouhý zhruba půl světelného roku, které formovaly extrémní hvězdné větry a intenzivní energetické světlo hvězd. Celou oblast osvětluje velice jasná nedaleká hvězda Hershel 36. Rozsáhlé stěny prachu ukrývají zčervenalé, ale jinak žhavé mladé hvězdy. Jak se energie z těchto hvězd přelévá do chladného prachu a plynu, tak v přilehlých oblastech mohou vznikat velké teplotní rozdíly a ty generují nárazové větry, které mohou utvářet trychtýře. Snímek zabírá asi 5 světelných let a v roce 1995 ho z oběžné dráhy pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Mlhovina Laguna, též známá pod označením M8, se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Lagoon Nebula, M8, Hershel 36


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »