Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Laguna

Uznání: Hubble, A. Caulet (ST-ECF, ESA), NASA

Ve středu mlhoviny Laguna je přímo vichr vznikání hvězd. Vlevo dole jsou vidět dva dlouhé mraky trychtýřovitého tvaru, každý dlouhý zhruba půl světelného roku, které formovaly extrémní hvězdné větry a intenzivní energetické světlo hvězd. Celou oblast osvětluje velice jasná nedaleká hvězda Hershel 36. Rozsáhlé stěny prachu ukrývají zčervenalé, ale jinak žhavé mladé hvězdy. Jak se energie z těchto hvězd přelévá do chladného prachu a plynu, tak v přilehlých oblastech mohou vznikat velké teplotní rozdíly a ty generují nárazové větry, které mohou utvářet trychtýře. Snímek zabírá asi 5 světelných let a v roce 1995 ho z oběžné dráhy pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Mlhovina Laguna, též známá pod označením M8, se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Lagoon Nebula, M8, Hershel 36


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »