Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Laguna

Uznání: Hubble, A. Caulet (ST-ECF, ESA), NASA

Ve středu mlhoviny Laguna je přímo vichr vznikání hvězd. Vlevo dole jsou vidět dva dlouhé mraky trychtýřovitého tvaru, každý dlouhý zhruba půl světelného roku, které formovaly extrémní hvězdné větry a intenzivní energetické světlo hvězd. Celou oblast osvětluje velice jasná nedaleká hvězda Hershel 36. Rozsáhlé stěny prachu ukrývají zčervenalé, ale jinak žhavé mladé hvězdy. Jak se energie z těchto hvězd přelévá do chladného prachu a plynu, tak v přilehlých oblastech mohou vznikat velké teplotní rozdíly a ty generují nárazové větry, které mohou utvářet trychtýře. Snímek zabírá asi 5 světelných let a v roce 1995 ho z oběžné dráhy pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Mlhovina Laguna, též známá pod označením M8, se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Lagoon Nebula, M8, Hershel 36


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »