Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na M101

Uznání a copyright: Laszlo Bagi

Velká a krásná galaxie M101 je jednou z posledních položek slavného katalogu Charlese Messiera, ale definitivně není poslední. Tato ohromná galaxie měří asi 170 000 světelných let, což je téměř dvojnásobek velikosti naší vlastní Mléčné dráhy. M101 byla také jednou z původních spirálních mlhovin, které pozoroval lord Rosse velkým dalekohledem 19. století Leviathanem z Parsontownu. M101 sdílí pohled v moderním teleskopickém poli s paprsčitými hvězdami Mléčné dráhy a se vzdálenějšími galaxiemi pozadí. Barvy hvězd v Mléčné dráze se dají najít i ve světle hvězd z tohoto velkého vesmírného ostrova. Jádru dominuje světlo z chladných žlutých hvězd. Podél velkých spirálních ramen jsou modré barvy žhavějších, mladších hvězd smíchaných s pásy neprůhledného prachu a růžovými hvězdotvornými oblastmi. M101 je též známá jako galaxie Větrník a nachází se v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) asi 25 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Spirální galaxie, M101, Spiral arms


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »