Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na M101

Uznání a copyright: Laszlo Bagi

Velká a krásná galaxie M101 je jednou z posledních položek slavného katalogu Charlese Messiera, ale definitivně není poslední. Tato ohromná galaxie měří asi 170 000 světelných let, což je téměř dvojnásobek velikosti naší vlastní Mléčné dráhy. M101 byla také jednou z původních spirálních mlhovin, které pozoroval lord Rosse velkým dalekohledem 19. století Leviathanem z Parsontownu. M101 sdílí pohled v moderním teleskopickém poli s paprsčitými hvězdami Mléčné dráhy a se vzdálenějšími galaxiemi pozadí. Barvy hvězd v Mléčné dráze se dají najít i ve světle hvězd z tohoto velkého vesmírného ostrova. Jádru dominuje světlo z chladných žlutých hvězd. Podél velkých spirálních ramen jsou modré barvy žhavějších, mladších hvězd smíchaných s pásy neprůhledného prachu a růžovými hvězdotvornými oblastmi. M101 je též známá jako galaxie Větrník a nachází se v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) asi 25 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Spirální galaxie, M101, Spiral arms


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »