Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wolf Lundmark Melotte

Uznání: ESO, VST/Omegacam Local Group Survey

Tato osamělá trpasličí galaxie je pojmenována po třech astronomech, kteří se zasloužili o její objev a identifikaci Wolf - Lundmark - Melotte (WLM). Je vidět v převážně jižním souhvězdí Velryby (Cetus), asi 3 milióny světelných let daleko od Mléčné dráhy a je jedním z nejvzdálenějších členů naší místní skupiny galaxií. Možná, že nikdy neinteragovala s kterýmkoliv jiným členem místní skupiny galaxií. Osamělý vesmírný ostrov posévají výmluvné růžové hvězdotvorné oblasti a žhavé, mladé, modré hvězdy. Starší, chladnější, žluté hvězdy jdou v malém galaktickém halo, které měří asi 8000 světelných let, do ztracena. Ostrý snímek WLM pořídila 268-megapixelová širokoúhlá kamera OmegaCAM na přehlídkovém dalekohledu Evropské jižní observatoře Paranal.

Štítky: WLM, Trpasličí galaxie, Místní skupina


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »