Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wolf Lundmark Melotte

Uznání: ESO, VST/Omegacam Local Group Survey

Tato osamělá trpasličí galaxie je pojmenována po třech astronomech, kteří se zasloužili o její objev a identifikaci Wolf - Lundmark - Melotte (WLM). Je vidět v převážně jižním souhvězdí Velryby (Cetus), asi 3 milióny světelných let daleko od Mléčné dráhy a je jedním z nejvzdálenějších členů naší místní skupiny galaxií. Možná, že nikdy neinteragovala s kterýmkoliv jiným členem místní skupiny galaxií. Osamělý vesmírný ostrov posévají výmluvné růžové hvězdotvorné oblasti a žhavé, mladé, modré hvězdy. Starší, chladnější, žluté hvězdy jdou v malém galaktickém halo, které měří asi 8000 světelných let, do ztracena. Ostrý snímek WLM pořídila 268-megapixelová širokoúhlá kamera OmegaCAM na přehlídkovém dalekohledu Evropské jižní observatoře Paranal.

Štítky: WLM, Trpasličí galaxie, Místní skupina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »