Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wolf Lundmark Melotte

Uznání: ESO, VST/Omegacam Local Group Survey

Tato osamělá trpasličí galaxie je pojmenována po třech astronomech, kteří se zasloužili o její objev a identifikaci Wolf - Lundmark - Melotte (WLM). Je vidět v převážně jižním souhvězdí Velryby (Cetus), asi 3 milióny světelných let daleko od Mléčné dráhy a je jedním z nejvzdálenějších členů naší místní skupiny galaxií. Možná, že nikdy neinteragovala s kterýmkoliv jiným členem místní skupiny galaxií. Osamělý vesmírný ostrov posévají výmluvné růžové hvězdotvorné oblasti a žhavé, mladé, modré hvězdy. Starší, chladnější, žluté hvězdy jdou v malém galaktickém halo, které měří asi 8000 světelných let, do ztracena. Ostrý snímek WLM pořídila 268-megapixelová širokoúhlá kamera OmegaCAM na přehlídkovém dalekohledu Evropské jižní observatoře Paranal.

Štítky: WLM, Trpasličí galaxie, Místní skupina


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »