Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wolf Lundmark Melotte

Uznání: ESO, VST/Omegacam Local Group Survey

Tato osamělá trpasličí galaxie je pojmenována po třech astronomech, kteří se zasloužili o její objev a identifikaci Wolf - Lundmark - Melotte (WLM). Je vidět v převážně jižním souhvězdí Velryby (Cetus), asi 3 milióny světelných let daleko od Mléčné dráhy a je jedním z nejvzdálenějších členů naší místní skupiny galaxií. Možná, že nikdy neinteragovala s kterýmkoliv jiným členem místní skupiny galaxií. Osamělý vesmírný ostrov posévají výmluvné růžové hvězdotvorné oblasti a žhavé, mladé, modré hvězdy. Starší, chladnější, žluté hvězdy jdou v malém galaktickém halo, které měří asi 8000 světelných let, do ztracena. Ostrý snímek WLM pořídila 268-megapixelová širokoúhlá kamera OmegaCAM na přehlídkovém dalekohledu Evropské jižní observatoře Paranal.

Štítky: WLM, Trpasličí galaxie, Místní skupina


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »