Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma zvířetníkového světla

Uznání a copyright: Miloslav Druckmüller (UM FSI, Brno Univ. of Technology), Shadia Habbal (IfA, Univ. of Hawaii)

Toto 360° panoráma od východního po západní obzor sleduje pás zvířetníkového světla podél roviny ekliptiky. Slabé zvířetníkové světlo vzniká na prachu, který rozptyluje sluneční světlo a prostírá se v této základní souřadné rovině nebeské sféry, která odpovídá ročnímu pohybu Slunce na obloze, neboli oběžné dráze Země. Toto fascinující panoráma je mozaikou snímků pořízených od soumraku ke svítání během jediné noci ze dvou různých míst na Mauna Kea. Na východním obzoru (vlevo) jsou vidět světla havajského města Hilo a u západního obzoru jsou vidět stavby dalekohledu Subaru a obou Keckových dalekohledů. Za pečlivě zvolené bezměsíčné noci Venuše zářila jako Jitřenka nad východním obzorem a Saturn byl poblíž opozice. Zdá se, že Saturn je uvnitř zjasnění zvířetníkového pásu známého jako protisvit. Protisvit má elongaci, neboli úhlovou vzdálenost od Slunce podél ekliptiky, 180°. Rovina naší Mléčné dráhy probíhá v projekci mozaiky pod úhlem a protíná horizontální pás zvířetníkového světla nad východním i západním obzorem. Na východě vychází výduť galaktického centra s mlhovinami, hvězdami a prachovými mračny.
Poznámka: Český rozhlas uskutečnil rozhovor s prof. Druckmüllerem s názvem Matematika pro fotografování astronomických úkazů.

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Panorama, Mauna Kea, Gegenschein, Ecliptic plane


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »