Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovratová konjunkce nad Budapeští

Uznání a copyright: György Soponyai

Před slunovratem 21. června ráno na obloze za rozbřesku pózovala brilantní Venuše se srpkem starého Měsíce. V popředí je od Budy k Pešti vidět Dunaj s budovou maďarského parlamentu s kopulí a věžičkami. Na úsvitové obloze jsou v siluetě vidět nízké mraky. Ještě dál je nad východním obzorem vidět sezónní úkaz nočních svítících mraků, které jsou už tak daleko, že mohou zachytit sluneční paprsky. Noční svítící mraky vznikají kondenzací vodní páry na meteorickém nebo vulkanickém prachu vysoko ve studené atmosféře blízko hranice kosmického prostoru a jsou vidět ve vysokých šířkách v létě před východem a po západu Slunce.

Štítky: Slunovrat, Konjunkce, Noctilucent cloud


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »