Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Markarianův řetez k Messieru 64

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tato barvitá a široká mozaika spojuje odshora dolů Markarianův řetěz galaxií přes jádro Kupy v Panně k prašné spirální galaxii Messier 64. Přes zorné pole o rozměru asi 20 měsíčních úplňků jsou po nádherné obloze rozesety galaxie. Kosmické pole také zaplňují hvězdy v popředí ze souhvězdí Panny a z dobře učesaného souhvězdí Vlasů Bereniky a také slabé prachové mlhoviny, které plují rovinou Mléčné dráhy. Pečlivě se podívejte na Markarianovy oči. Tento slavný pár interagujících galaxií je téměř nahoře, nedaleko od M87, což je obří eliptická galaxie v Kupě v Panně. Dole můžete vidět Messier 64, neboli galaxii Černé oko. Kupa v Panně je nejbližší velkou galaktickou kupou od naší vlastní Místní kupy galaxií. Kupa galaxií v Panně je asi 50 miliónů světelných let daleko, ale M64 se nachází jen 17 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Markarian's Chain, Kupa v Panně, Galaxie, M87, M64


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »