Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Markarianův řetez k Messieru 64

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tato barvitá a široká mozaika spojuje odshora dolů Markarianův řetěz galaxií přes jádro Kupy v Panně k prašné spirální galaxii Messier 64. Přes zorné pole o rozměru asi 20 měsíčních úplňků jsou po nádherné obloze rozesety galaxie. Kosmické pole také zaplňují hvězdy v popředí ze souhvězdí Panny a z dobře učesaného souhvězdí Vlasů Bereniky a také slabé prachové mlhoviny, které plují rovinou Mléčné dráhy. Pečlivě se podívejte na Markarianovy oči. Tento slavný pár interagujících galaxií je téměř nahoře, nedaleko od M87, což je obří eliptická galaxie v Kupě v Panně. Dole můžete vidět Messier 64, neboli galaxii Černé oko. Kupa v Panně je nejbližší velkou galaktickou kupou od naší vlastní Místní kupy galaxií. Kupa galaxií v Panně je asi 50 miliónů světelných let daleko, ale M64 se nachází jen 17 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Markarian's Chain, Kupa v Panně, Galaxie, M87, M64


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »