Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Markarianův řetez k Messieru 64

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tato barvitá a široká mozaika spojuje odshora dolů Markarianův řetěz galaxií přes jádro Kupy v Panně k prašné spirální galaxii Messier 64. Přes zorné pole o rozměru asi 20 měsíčních úplňků jsou po nádherné obloze rozesety galaxie. Kosmické pole také zaplňují hvězdy v popředí ze souhvězdí Panny a z dobře učesaného souhvězdí Vlasů Bereniky a také slabé prachové mlhoviny, které plují rovinou Mléčné dráhy. Pečlivě se podívejte na Markarianovy oči. Tento slavný pár interagujících galaxií je téměř nahoře, nedaleko od M87, což je obří eliptická galaxie v Kupě v Panně. Dole můžete vidět Messier 64, neboli galaxii Černé oko. Kupa v Panně je nejbližší velkou galaktickou kupou od naší vlastní Místní kupy galaxií. Kupa galaxií v Panně je asi 50 miliónů světelných let daleko, ale M64 se nachází jen 17 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Markarian's Chain, Kupa v Panně, Galaxie, M87, M64


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »