Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Markarianův řetez k Messieru 64

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tato barvitá a široká mozaika spojuje odshora dolů Markarianův řetěz galaxií přes jádro Kupy v Panně k prašné spirální galaxii Messier 64. Přes zorné pole o rozměru asi 20 měsíčních úplňků jsou po nádherné obloze rozesety galaxie. Kosmické pole také zaplňují hvězdy v popředí ze souhvězdí Panny a z dobře učesaného souhvězdí Vlasů Bereniky a také slabé prachové mlhoviny, které plují rovinou Mléčné dráhy. Pečlivě se podívejte na Markarianovy oči. Tento slavný pár interagujících galaxií je téměř nahoře, nedaleko od M87, což je obří eliptická galaxie v Kupě v Panně. Dole můžete vidět Messier 64, neboli galaxii Černé oko. Kupa v Panně je nejbližší velkou galaktickou kupou od naší vlastní Místní kupy galaxií. Kupa galaxií v Panně je asi 50 miliónů světelných let daleko, ale M64 se nachází jen 17 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Markarian's Chain, Kupa v Panně, Galaxie, M87, M64


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »