Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superbublina N44

Uznání a copyright: Gemini Obs., AURA, NSF

Jak vznikla tato obří díra? Rozsáhlá emisní mlhovina N44 v naší sousední galaxii Velkém Magellanově mračnu má velkou díru o rozměru 250 světelných let a astronomové se pokoušejí zjistit proč. Jednou možností jsou částicové větry vyvrhované hmotnými hvězdami uvnitř bubliny, které vytlačují ven zářící plyn. Tato odpověď se ovšem ukázala ukázala být nekonzistentní s výsledky měření rychlosti větrů. Další možností je, že rozpínající se obálky starých supernov vytvořily neobvykle prostornou kavernu. Nečekaným vodítkem je nedávné zjištění horkého plynu unikajícího ze superbubliny N44 a vyzařujícího rentgenové záření. Snímek, na který se díváte, byl pořízen ve třech velmi specifických barvách obřím 8 metrovým dalekohledem Gemini Jih na hoře Cerro Pachon v Chile.
Oprava: Přesnější překlad dvou vět poskytl Alexej Šimeček.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Superbublina, N44, Star-formation


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »