Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superbublina N44

Uznání a copyright: Gemini Obs., AURA, NSF

Jak vznikla tato obří díra? Rozsáhlá emisní mlhovina N44 v naší sousední galaxii Velkém Magellanově mračnu má velkou díru o rozměru 250 světelných let a astronomové se pokoušejí zjistit proč. Jednou možností jsou částicové větry vyvrhované hmotnými hvězdami uvnitř bubliny, které vytlačují ven zářící plyn. Tato odpověď se ovšem ukázala ukázala být nekonzistentní s výsledky měření rychlosti větrů. Další možností je, že rozpínající se obálky starých supernov vytvořily neobvykle prostornou kavernu. Nečekaným vodítkem je nedávné zjištění horkého plynu unikajícího ze superbubliny N44 a vyzařujícího rentgenové záření. Snímek, na který se díváte, byl pořízen ve třech velmi specifických barvách obřím 8 metrovým dalekohledem Gemini Jih na hoře Cerro Pachon v Chile.
Oprava: Přesnější překlad dvou vět poskytl Alexej Šimeček.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Superbublina, N44, Star-formation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »