Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Umělecká představa: Povrch TRAPPIST 1f

Uznání ilustrace: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Team, T. Pyle (IPAC)

Co byste viděli, pokud byste stáli na povrchu nově objevené exoplanety velikosti Země TRAPPIST-1f? V současnosti to sice žádný pozemšťan neví, ale na této ilustraci je vidět odhad, jak by to mohlo vypadat a to na základě údajů Spitzerova kosmického dalekohledu, organizace NASA na heliocentrické dráze. Kromě tří exoplanet objevených v roce 2015 ze Země našel Spitzer v roce 2017 čtyři další planety o velikosti Země včetně exoplanety TRAPPIST-1f. Na povrchu planety poblíž mírného terminátoru, tedy rozhraní dne a noci, můžete vidět vodu, led a pevný povrch a nad nimi se vznáší vodní mraky. Malá centrální hvězda TRAPPIST-1 se za mraky zdá ještě víc červená, než naše Slunce, ale vzhledem k bližší dráze je úhlově větší. Soustava TRAPPIST-1 se sedmi známými planetami velikosti Země, které procházejí blízko sebe, není pouze kandidátem na život, ale i na život vzájemně komunikující, i když předběžné pátrání nenašlo žádné zřejmé vysílání.

Veřejná přednáška: Editor APODu bude přednášet 30. června v Praze. Vstup volný.

Štítky: Exoplanet, TRAPPIST 1-f, Illustration


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »