Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Umělecká představa: Povrch TRAPPIST 1f

Uznání ilustrace: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Team, T. Pyle (IPAC)

Co byste viděli, pokud byste stáli na povrchu nově objevené exoplanety velikosti Země TRAPPIST-1f? V současnosti to sice žádný pozemšťan neví, ale na této ilustraci je vidět odhad, jak by to mohlo vypadat a to na základě údajů Spitzerova kosmického dalekohledu, organizace NASA na heliocentrické dráze. Kromě tří exoplanet objevených v roce 2015 ze Země našel Spitzer v roce 2017 čtyři další planety o velikosti Země včetně exoplanety TRAPPIST-1f. Na povrchu planety poblíž mírného terminátoru, tedy rozhraní dne a noci, můžete vidět vodu, led a pevný povrch a nad nimi se vznáší vodní mraky. Malá centrální hvězda TRAPPIST-1 se za mraky zdá ještě víc červená, než naše Slunce, ale vzhledem k bližší dráze je úhlově větší. Soustava TRAPPIST-1 se sedmi známými planetami velikosti Země, které procházejí blízko sebe, není pouze kandidátem na život, ale i na život vzájemně komunikující, i když předběžné pátrání nenašlo žádné zřejmé vysílání.

Veřejná přednáška: Editor APODu bude přednášet 30. června v Praze. Vstup volný.

Štítky: Exoplanet, TRAPPIST 1-f, Illustration


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »