Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Umělecká představa: Povrch TRAPPIST 1f

Uznání ilustrace: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Team, T. Pyle (IPAC)

Co byste viděli, pokud byste stáli na povrchu nově objevené exoplanety velikosti Země TRAPPIST-1f? V současnosti to sice žádný pozemšťan neví, ale na této ilustraci je vidět odhad, jak by to mohlo vypadat a to na základě údajů Spitzerova kosmického dalekohledu, organizace NASA na heliocentrické dráze. Kromě tří exoplanet objevených v roce 2015 ze Země našel Spitzer v roce 2017 čtyři další planety o velikosti Země včetně exoplanety TRAPPIST-1f. Na povrchu planety poblíž mírného terminátoru, tedy rozhraní dne a noci, můžete vidět vodu, led a pevný povrch a nad nimi se vznáší vodní mraky. Malá centrální hvězda TRAPPIST-1 se za mraky zdá ještě víc červená, než naše Slunce, ale vzhledem k bližší dráze je úhlově větší. Soustava TRAPPIST-1 se sedmi známými planetami velikosti Země, které procházejí blízko sebe, není pouze kandidátem na život, ale i na život vzájemně komunikující, i když předběžné pátrání nenašlo žádné zřejmé vysílání.

Veřejná přednáška: Editor APODu bude přednášet 30. června v Praze. Vstup volný.

Štítky: Exoplanet, TRAPPIST 1-f, Illustration


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »