Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Umělecká představa: Povrch TRAPPIST 1f

Uznání ilustrace: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Team, T. Pyle (IPAC)

Co byste viděli, pokud byste stáli na povrchu nově objevené exoplanety velikosti Země TRAPPIST-1f? V současnosti to sice žádný pozemšťan neví, ale na této ilustraci je vidět odhad, jak by to mohlo vypadat a to na základě údajů Spitzerova kosmického dalekohledu, organizace NASA na heliocentrické dráze. Kromě tří exoplanet objevených v roce 2015 ze Země našel Spitzer v roce 2017 čtyři další planety o velikosti Země včetně exoplanety TRAPPIST-1f. Na povrchu planety poblíž mírného terminátoru, tedy rozhraní dne a noci, můžete vidět vodu, led a pevný povrch a nad nimi se vznáší vodní mraky. Malá centrální hvězda TRAPPIST-1 se za mraky zdá ještě víc červená, než naše Slunce, ale vzhledem k bližší dráze je úhlově větší. Soustava TRAPPIST-1 se sedmi známými planetami velikosti Země, které procházejí blízko sebe, není pouze kandidátem na život, ale i na život vzájemně komunikující, i když předběžné pátrání nenašlo žádné zřejmé vysílání.

Veřejná přednáška: Editor APODu bude přednášet 30. června v Praze. Vstup volný.

Štítky: Exoplanet, TRAPPIST 1-f, Illustration


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »