Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet nad Plutem z New Horizons

Uznání: NASA, JHUAPL, SwRI, P. Schenk & J. Blackwell (LPI); Music Open Sea Morning by Puddle of Infinity

Kdybyste mohli letět nad Plutem, co byste viděli? Právě to učinila v červenci 2015 kosmická sonda New Horizons, když kolem tohoto vzdáleného světa prosvištěla rychlostí asi 80 000 kilometrů za hodinu. Spousty snímků z tohoto průletu byly nedávno barevně zvýrazněny a digitálně zkombinovány do dvouminutového zrychleného videa, na které se můžete podívat. Na začátku vaší cesty jsou za úsvitu vidět hory, o kterých se předpokládá, že jsou z vodního ledu, ale jsou obarvené zmrzlým dusíkem. Po vaší pravé straně brzy uvidíte ploché moře většinou z pevného dusíku, který je segmentovaný do podivných polygonů, o kterých se předpokládá, že vybublaly z poměrně teplejšího nitra. Běžně můžete dole zahlédnout krátery a ledové hory. Video se opět zeslabí a končí nad terénem zvaným žiletkový, protože jsou na něm vidět 500 metrů vysoké hřebeny oddělené kilometrovými mezerami. Kosmická sonda New Horizons má příliš velkou setrvačnost, než aby se někdy mohla vrátit k Plutu, nyní míří k objektu z Kuiperova pásu 2014 MU 69, kolem kterého by měla proletět na Nový rok 2019.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Pluto, Let, New horizons


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »