Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet nad Plutem z New Horizons

Uznání: NASA, JHUAPL, SwRI, P. Schenk & J. Blackwell (LPI); Music Open Sea Morning by Puddle of Infinity

Kdybyste mohli letět nad Plutem, co byste viděli? Právě to učinila v červenci 2015 kosmická sonda New Horizons, když kolem tohoto vzdáleného světa prosvištěla rychlostí asi 80 000 kilometrů za hodinu. Spousty snímků z tohoto průletu byly nedávno barevně zvýrazněny a digitálně zkombinovány do dvouminutového zrychleného videa, na které se můžete podívat. Na začátku vaší cesty jsou za úsvitu vidět hory, o kterých se předpokládá, že jsou z vodního ledu, ale jsou obarvené zmrzlým dusíkem. Po vaší pravé straně brzy uvidíte ploché moře většinou z pevného dusíku, který je segmentovaný do podivných polygonů, o kterých se předpokládá, že vybublaly z poměrně teplejšího nitra. Běžně můžete dole zahlédnout krátery a ledové hory. Video se opět zeslabí a končí nad terénem zvaným žiletkový, protože jsou na něm vidět 500 metrů vysoké hřebeny oddělené kilometrovými mezerami. Kosmická sonda New Horizons má příliš velkou setrvačnost, než aby se někdy mohla vrátit k Plutu, nyní míří k objektu z Kuiperova pásu 2014 MU 69, kolem kterého by měla proletět na Nový rok 2019.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Pluto, Let, New horizons


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »