Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet nad Plutem z New Horizons

Uznání: NASA, JHUAPL, SwRI, P. Schenk & J. Blackwell (LPI); Music Open Sea Morning by Puddle of Infinity

Kdybyste mohli letět nad Plutem, co byste viděli? Právě to učinila v červenci 2015 kosmická sonda New Horizons, když kolem tohoto vzdáleného světa prosvištěla rychlostí asi 80 000 kilometrů za hodinu. Spousty snímků z tohoto průletu byly nedávno barevně zvýrazněny a digitálně zkombinovány do dvouminutového zrychleného videa, na které se můžete podívat. Na začátku vaší cesty jsou za úsvitu vidět hory, o kterých se předpokládá, že jsou z vodního ledu, ale jsou obarvené zmrzlým dusíkem. Po vaší pravé straně brzy uvidíte ploché moře většinou z pevného dusíku, který je segmentovaný do podivných polygonů, o kterých se předpokládá, že vybublaly z poměrně teplejšího nitra. Běžně můžete dole zahlédnout krátery a ledové hory. Video se opět zeslabí a končí nad terénem zvaným žiletkový, protože jsou na něm vidět 500 metrů vysoké hřebeny oddělené kilometrovými mezerami. Kosmická sonda New Horizons má příliš velkou setrvačnost, než aby se někdy mohla vrátit k Plutu, nyní míří k objektu z Kuiperova pásu 2014 MU 69, kolem kterého by měla proletět na Nový rok 2019.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Pluto, Let, New horizons


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »