Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hřebenovitý terén na Plutu ve 3D

NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se hornatou oblast, která se neformálně nazývá Tartarus Dorsa. Tato scéna zabírá asi 300 kilometrů plutonské krajiny. Stereo pohled barevného anaglyfu tvoří dva snímky pořízené v odstupu 14 minut při historickém průletu sondy New Horizons kolem Pluta. Perspektiva ve 3D, spolu se stíny u terminátoru, rozhraním dne a noci na Plutu, zvýrazňuje úzké, strmé hřebeny. Tyto pozoruhodné hřebenovité útvary se typicky zvedají do výšky 500 m a jsou od sebe vzdálené 3 až 5 kilometrů. Tartarus Dorsa sousedí s Tombaugh Regio na východě a podle starověké řecké mytologie je podsvětím (Hádés).

Štítky: Pluto, New horizons, Tartarus dorsa


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »