Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy nad Tureckem

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Příští týden vyvrcholí meteorický roj Perseid, zpravidla nejlepší meteorický roj v roce. Pozorovatel pod jasnou oblohou z tmavého místa může uvidět jasný meteor co minutu. Meteory jsou ve skutečnosti zrnka hornin, které se odlouply od komety Swift-Tuttle a pokračovaly v obíhání Slunce, až se vypařily v zemské atmosféře. Na kompozitním snímku je loňské maximum meteorického roje Perseid, jak bylo vidět nad Tureckem. Bylo zachyceno dostatečné množství meteorů, aby bylo možné vystopovat radiant roje zpátky do souhvězdí Persea zcela vlevo. Perseidy budou stále trochu aktivní i při úplném zatmění Slunce 21. srpna, což by mohla být příležitost pro nějakého šťastného astrofotografa zachytit Perseidu ve dne.

Památné APODy: Meteorické roje

Štítky: Turkey, Perseidy, Meteorický roj


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »