Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida, polární záře a noční svítící oblaka

Uznání a copyright: Göran Strand

Noční obloha nad severním Švédskem může v srpnu přinést vzrušující podívanou. Krásná severní noční obloha loňské noci z 12. na 13. srpna přináší při pohledu směrem k Velkému vozu hned tři věci. Nad obzorem se stále drží noční svítící oblaka, i když ze severní olohy začínají v tomto ročním období mizet. Kondenzace ledu na meteorickém prachu v extrémních výškách byla zachycena kousek níž pod zjevením nádherně zeleného pásu polární záře, která také svítí poblíž hranice vesmíru. Záblesk perseidy poblíž maxima každoročního meteorického roje celou scénu jen podtrhuje. Letošní meteorický roj Perseid bude vrcholit v nadcházejících dnech a nočním fotografům oblohy stále nabízí možnost hattriku.

Štítky: Perseidy, Meteor, Polární záře, NLC


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »