Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srážka galaxií ve Stephanově kvintetu

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA; Processing & Copyright: Jose Jimenez Priego

Přežije některá z těchto galaxií? Srážka dvou spirálních galaxií NGC 7318 by se mohla popsat jako semifinále galaktického vylučovacího turnaje. Obraz, na který se díváte, byl vytvořen ze snímků pořízených Hubblovým kosmickým dalekohledem. Pokud do sebe vzájemně narazí galaxie, tak se děje mnoho věcí, včetně gravitačního zborcení, kondenzace plynu za vzniku nových epizod vznikání hvězd a konečně splynutí dvou galaxií do jedné. Jelikož jsou obě tyto galaxie součástí Stephanova kvintetu, tak závěrečné kolo zápasu galaxií nejspíše nastane v příštích několika miliardách let s konečným výsledkem mnoha rozesetých hvězd a jedné velké galaxie. Je docela možné, že výslednou galaxii nebude snadné identifikovat s jejími původními složkami. Stephanův kvintet byla první identifikovaná skupina galaxií, nachází se asi 300 miliónů světelných let daleko a je vidět středně velkým dalekohledem v souhvězdí okřídleného koně (Pegasus).

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017: Snímky NASA

Štítky: Galaxie, Stephanův kvintet, NGC 7318


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc den před první čtvrtí

Další informace »