Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srážka galaxií ve Stephanově kvintetu

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA; Processing & Copyright: Jose Jimenez Priego

Přežije některá z těchto galaxií? Srážka dvou spirálních galaxií NGC 7318 by se mohla popsat jako semifinále galaktického vylučovacího turnaje. Obraz, na který se díváte, byl vytvořen ze snímků pořízených Hubblovým kosmickým dalekohledem. Pokud do sebe vzájemně narazí galaxie, tak se děje mnoho věcí, včetně gravitačního zborcení, kondenzace plynu za vzniku nových epizod vznikání hvězd a konečně splynutí dvou galaxií do jedné. Jelikož jsou obě tyto galaxie součástí Stephanova kvintetu, tak závěrečné kolo zápasu galaxií nejspíše nastane v příštích několika miliardách let s konečným výsledkem mnoha rozesetých hvězd a jedné velké galaxie. Je docela možné, že výslednou galaxii nebude snadné identifikovat s jejími původními složkami. Stephanův kvintet byla první identifikovaná skupina galaxií, nachází se asi 300 miliónů světelných let daleko a je vidět středně velkým dalekohledem v souhvězdí okřídleného koně (Pegasus).

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017: Snímky NASA

Štítky: Galaxie, Stephanův kvintet, NGC 7318


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »