Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stephanův kvintet plus jedna

Sestavení a zpracování snímku: Robert Gendler and Judy Schmidt
Image Data: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Legacy Archive, R. Gendler

Na tomto pozoruhodném obrázku vytvořeném z dat Hubblova archívu a dalekohledu Subaru na vrcholu Mauna Kea je vidět kompaktní skupina galaxií nejprve identifikovaná jako Stephanův kvintet. Pětice galaxií je seskupená kolem středu, ale ve skutečnosti jenom čtyři z pěti galaxií jsou vázány v kosmickém tanci opakovaných přiblížení, která nastávají asi 300 miliónů světelných let daleko. Toho lichého člena je ale snadné spatřit. Interagující galaxie NGC 7319, 7318A, 7318B a 7317 mají výraznější žlutý odstín. Také mají více zborcené smyčky a ohony, které vznikly pod rušivým vlivem gravitačních slapů. Modřejší galaxie NGC 7320 je v popředí, asi 40 miliónů světelných let daleko, a do interagující skupiny nepatří. I tak je v zorném poli nahoře vlevo od Stephanova kvintetu ještě další galaxie NGC 7320C, která je také 300 miliónů světelných let daleko. To by mohlo čtyřem interagujícím galaxiím zase vrátit status kvintetu. Stephanův kvintet je ve vysoko letícím souhvězdí Pegasus. Zorné pole zabírá v odhadované vzdálenosti kvintetu galaxií více než 500 000 světelných let.

Štítky: Stephanův kvintet, Interacting galaxies, Subaru, Hcg 92, Hubble legacy archive


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »