Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M78 a reflekční prachová mračna

Uznání a copyright snímku: Ian Sharp

Skoro strašidelná modrá zář a zlověstné sloupce tmavého prachu vyznačují M78 i další jasné reflekční mlhoviny v souhvězdí Orionu. Tmavý filamentární prach nejen že absorbuje světlo, ale také odráží světlo několika jasných modrých hvězd, které v mlhovině nedávno vznikly. Ta slavnější z obou reflekčních mlhovin na snímku nahoře je M78 ve středu snímku, zatímco NGC 2071 je vidět vlevo dole. Modrou barvu posiluje stejný rozptyl světla, který zbarvuje i denní oblohu. M78 měří asi pět světelných let a je vidět i v malém dalekohledu. M78 se jeví tak, jak vypadala před 1600 lety, ale to jen proto, protože to světlu od tamtud k nám tak dlouho trvá. M78 patří k většímu komplexu molekulárních mračen v Orionu, který obsahuje i Velkou mlhovinu v Orionu a mlhovinu Koňská hlava.

Štítky: Prach, Reflekční mlhovina, M78


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »