Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M78 a reflekční prachová mračna

Uznání a copyright snímku: Ian Sharp

Skoro strašidelná modrá zář a zlověstné sloupce tmavého prachu vyznačují M78 i další jasné reflekční mlhoviny v souhvězdí Orionu. Tmavý filamentární prach nejen že absorbuje světlo, ale také odráží světlo několika jasných modrých hvězd, které v mlhovině nedávno vznikly. Ta slavnější z obou reflekčních mlhovin na snímku nahoře je M78 ve středu snímku, zatímco NGC 2071 je vidět vlevo dole. Modrou barvu posiluje stejný rozptyl světla, který zbarvuje i denní oblohu. M78 měří asi pět světelných let a je vidět i v malém dalekohledu. M78 se jeví tak, jak vypadala před 1600 lety, ale to jen proto, protože to světlu od tamtud k nám tak dlouho trvá. M78 patří k většímu komplexu molekulárních mračen v Orionu, který obsahuje i Velkou mlhovinu v Orionu a mlhovinu Koňská hlava.

Štítky: Prach, Reflekční mlhovina, M78


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a letoun

Měíc a letoun

Další informace »