Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion v okolním prachu

Uznání a copyright: Robert Fields

Co je kolem žhavého lůžka vznikajících hvězd? V případě mlhoviny Orion - prach. Celé pole Orionu, asi 1600 světelných let daleko, je zaplaveno spletitými a malebnými filamenty prachu. Pro viditelné světlo neprůhledný prach vzniká ve vnější atmosféře hmotných chladných hvězd, odkud ho vyvrhuje silný vítr částic. V mlhovině je ponořena hvězdokupa Trapéz i další vznikající hvězdokupy. Spletité filamenty prachu kolem M42 a M43 se jeví na obrázku nahoře šedé, zatímco centrální zářící plyn je zvýrazněn v hnědé a modré barvě. Většinu prachu v Orionu v několika příštích miliónech let pomalu zničí právě ty hvězdy, které nyní vznikají a pak se rozptýlí po naší Galaxii.

Help Wanted: APOD Assessment Officer

Štítky: Prach, M42, Mlhovina Orion


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »