Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion v okolním prachu

Uznání a copyright: Robert Fields

Co je kolem žhavého lůžka vznikajících hvězd? V případě mlhoviny Orion - prach. Celé pole Orionu, asi 1600 světelných let daleko, je zaplaveno spletitými a malebnými filamenty prachu. Pro viditelné světlo neprůhledný prach vzniká ve vnější atmosféře hmotných chladných hvězd, odkud ho vyvrhuje silný vítr částic. V mlhovině je ponořena hvězdokupa Trapéz i další vznikající hvězdokupy. Spletité filamenty prachu kolem M42 a M43 se jeví na obrázku nahoře šedé, zatímco centrální zářící plyn je zvýrazněn v hnědé a modré barvě. Většinu prachu v Orionu v několika příštích miliónech let pomalu zničí právě ty hvězdy, které nyní vznikají a pak se rozptýlí po naší Galaxii.

Help Wanted: APOD Assessment Officer

Štítky: Prach, M42, Mlhovina Orion


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »