Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion v okolním prachu

Uznání a copyright: Robert Fields

Co je kolem žhavého lůžka vznikajících hvězd? V případě mlhoviny Orion - prach. Celé pole Orionu, asi 1600 světelných let daleko, je zaplaveno spletitými a malebnými filamenty prachu. Pro viditelné světlo neprůhledný prach vzniká ve vnější atmosféře hmotných chladných hvězd, odkud ho vyvrhuje silný vítr částic. V mlhovině je ponořena hvězdokupa Trapéz i další vznikající hvězdokupy. Spletité filamenty prachu kolem M42 a M43 se jeví na obrázku nahoře šedé, zatímco centrální zářící plyn je zvýrazněn v hnědé a modré barvě. Většinu prachu v Orionu v několika příštích miliónech let pomalu zničí právě ty hvězdy, které nyní vznikají a pak se rozptýlí po naší Galaxii.

Help Wanted: APOD Assessment Officer

Štítky: Prach, M42, Mlhovina Orion


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »