Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion v okolním prachu

Uznání a copyright: Robert Fields

Co je kolem žhavého lůžka vznikajících hvězd? V případě mlhoviny Orion - prach. Celé pole Orionu, asi 1600 světelných let daleko, je zaplaveno spletitými a malebnými filamenty prachu. Pro viditelné světlo neprůhledný prach vzniká ve vnější atmosféře hmotných chladných hvězd, odkud ho vyvrhuje silný vítr částic. V mlhovině je ponořena hvězdokupa Trapéz i další vznikající hvězdokupy. Spletité filamenty prachu kolem M42 a M43 se jeví na obrázku nahoře šedé, zatímco centrální zářící plyn je zvýrazněn v hnědé a modré barvě. Většinu prachu v Orionu v několika příštích miliónech let pomalu zničí právě ty hvězdy, které nyní vznikají a pak se rozptýlí po naší Galaxii.

Help Wanted: APOD Assessment Officer

Štítky: Prach, M42, Mlhovina Orion


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »