Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Ţorvarđur Árnason

Pokud uvidíte oblohu jako je tato, fotografujte. Dobrodružný fotograf náhodou na Islandu před měsícem uviděl oblohu plnou polárních září a udělal právě to. V popředí je stratovulkán Örćfajökull. V pozadí je mezi dalšími krásami vlevo od polární záře i souhvězdí Orion. Polární záře vyvolávají energetické částice ze Slunce, které dopadají do magnetického prostředí kolem Země. Výsledné energetické částice, jako jsou elektrony a protony, prší u zemských pólů dolů a dopadají do vzduchu. Zasažené molekuly vzduchu získávají excitované elektrony a když elektrony v molekulách kyslíku klesnou zpět do základního stavu, tak vyzáří zelené světlo. Polární záře jsou známé mnoha tvary a barvami.

Klikněte do hyperprostoru: Vyberte náhodný APOD.

Štítky: Sopka, Polární záře, Iceland


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »