Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Ţorvarđur Árnason

Pokud uvidíte oblohu jako je tato, fotografujte. Dobrodružný fotograf náhodou na Islandu před měsícem uviděl oblohu plnou polárních září a udělal právě to. V popředí je stratovulkán Örćfajökull. V pozadí je mezi dalšími krásami vlevo od polární záře i souhvězdí Orion. Polární záře vyvolávají energetické částice ze Slunce, které dopadají do magnetického prostředí kolem Země. Výsledné energetické částice, jako jsou elektrony a protony, prší u zemských pólů dolů a dopadají do vzduchu. Zasažené molekuly vzduchu získávají excitované elektrony a když elektrony v molekulách kyslíku klesnou zpět do základního stavu, tak vyzáří zelené světlo. Polární záře jsou známé mnoha tvary a barvami.

Klikněte do hyperprostoru: Vyberte náhodný APOD.

Štítky: Sopka, Polární záře, Iceland


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »