Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Ţorvarđur Árnason

Pokud uvidíte oblohu jako je tato, fotografujte. Dobrodružný fotograf náhodou na Islandu před měsícem uviděl oblohu plnou polárních září a udělal právě to. V popředí je stratovulkán Örćfajökull. V pozadí je mezi dalšími krásami vlevo od polární záře i souhvězdí Orion. Polární záře vyvolávají energetické částice ze Slunce, které dopadají do magnetického prostředí kolem Země. Výsledné energetické částice, jako jsou elektrony a protony, prší u zemských pólů dolů a dopadají do vzduchu. Zasažené molekuly vzduchu získávají excitované elektrony a když elektrony v molekulách kyslíku klesnou zpět do základního stavu, tak vyzáří zelené světlo. Polární záře jsou známé mnoha tvary a barvami.

Klikněte do hyperprostoru: Vyberte náhodný APOD.

Štítky: Sopka, Polární záře, Iceland


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »