Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Ţorvarđur Árnason

Pokud uvidíte oblohu jako je tato, fotografujte. Dobrodružný fotograf náhodou na Islandu před měsícem uviděl oblohu plnou polárních září a udělal právě to. V popředí je stratovulkán Örćfajökull. V pozadí je mezi dalšími krásami vlevo od polární záře i souhvězdí Orion. Polární záře vyvolávají energetické částice ze Slunce, které dopadají do magnetického prostředí kolem Země. Výsledné energetické částice, jako jsou elektrony a protony, prší u zemských pólů dolů a dopadají do vzduchu. Zasažené molekuly vzduchu získávají excitované elektrony a když elektrony v molekulách kyslíku klesnou zpět do základního stavu, tak vyzáří zelené světlo. Polární záře jsou známé mnoha tvary a barvami.

Klikněte do hyperprostoru: Vyberte náhodný APOD.

Štítky: Sopka, Polární záře, Iceland


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »