Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled blízko černé díry

Uznání ilustrace: April Hobart, CXC

Ve středu víru horkého plynu je nejspíš bestie, která nikdy nebyla přímo vidět: černá díra. Studium jasného světla, které emituje vířící plyn, často ukazuje nejen na přítomnost černé díry, ale i na její atributy. Například plyn kolem GRO J1655-40 vykazuje neobvyklé mihotání s frekvencí 450 krát za sekundu. Když se vezme do úvahy dřívější odhad hmotnosti pro centrální objekt sedminásobek hmotnosti našeho Slunce, tak se toto rychlé blikánívysvětlit pomocí černé díry, která se velice rychle otáčí. Jaký fyzikální mechanizmus blikání i pomalejší kvaziperiodické oscilace QPO (quasi-periodic oscillation) v akrečních discích kolem černých děr a neutronových hvězd opravdu působí, zůstává předmětem mnoha výzkumů.
Oprava: Na skutečnost, že nebylo uvedeno, že se jedná o ilustraci, upozornil Tomáš Rett.

Najděte si obrázek v novém vyhledávání APODu.

Štítky: Černá díra, Akreční disk, QPO


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »