Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida, polární záře a noční svítící oblaka

Uznání a copyright: Göran Strand

Noční obloha nad severním Švédskem může v srpnu přinést vzrušující podívanou. Krásná severní noční obloha loňské noci z 12. na 13. srpna přináší při pohledu směrem k Velkému vozu hned tři věci. Nad obzorem se stále drží noční svítící oblaka, i když ze severní olohy začínají v tomto ročním období mizet. Kondenzace ledu na meteorickém prachu v extrémních výškách byla zachycena kousek níž pod zjevením nádherně zeleného pásu polární záře, která také svítí poblíž hranice vesmíru. Záblesk perseidy poblíž maxima každoročního meteorického roje celou scénu jen podtrhuje. Letošní meteorický roj Perseid bude vrcholit v nadcházejících dnech a nočním fotografům oblohy stále nabízí možnost hattriku.

Štítky: Perseidy, Meteor, Polární záře, NLC


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »