Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida, polární záře a noční svítící oblaka

Uznání a copyright: Göran Strand

Noční obloha nad severním Švédskem může v srpnu přinést vzrušující podívanou. Krásná severní noční obloha loňské noci z 12. na 13. srpna přináší při pohledu směrem k Velkému vozu hned tři věci. Nad obzorem se stále drží noční svítící oblaka, i když ze severní olohy začínají v tomto ročním období mizet. Kondenzace ledu na meteorickém prachu v extrémních výškách byla zachycena kousek níž pod zjevením nádherně zeleného pásu polární záře, která také svítí poblíž hranice vesmíru. Záblesk perseidy poblíž maxima každoročního meteorického roje celou scénu jen podtrhuje. Letošní meteorický roj Perseid bude vrcholit v nadcházejících dnech a nočním fotografům oblohy stále nabízí možnost hattriku.

Štítky: Perseidy, Meteor, Polární záře, NLC


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »