Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida, polární záře a noční svítící oblaka

Uznání a copyright: Göran Strand

Noční obloha nad severním Švédskem může v srpnu přinést vzrušující podívanou. Krásná severní noční obloha loňské noci z 12. na 13. srpna přináší při pohledu směrem k Velkému vozu hned tři věci. Nad obzorem se stále drží noční svítící oblaka, i když ze severní olohy začínají v tomto ročním období mizet. Kondenzace ledu na meteorickém prachu v extrémních výškách byla zachycena kousek níž pod zjevením nádherně zeleného pásu polární záře, která také svítí poblíž hranice vesmíru. Záblesk perseidy poblíž maxima každoročního meteorického roje celou scénu jen podtrhuje. Letošní meteorický roj Perseid bude vrcholit v nadcházejících dnech a nočním fotografům oblohy stále nabízí možnost hattriku.

Štítky: Perseidy, Meteor, Polární záře, NLC


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »