Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida, polární záře a noční svítící oblaka

Uznání a copyright: Göran Strand

Noční obloha nad severním Švédskem může v srpnu přinést vzrušující podívanou. Krásná severní noční obloha loňské noci z 12. na 13. srpna přináší při pohledu směrem k Velkému vozu hned tři věci. Nad obzorem se stále drží noční svítící oblaka, i když ze severní olohy začínají v tomto ročním období mizet. Kondenzace ledu na meteorickém prachu v extrémních výškách byla zachycena kousek níž pod zjevením nádherně zeleného pásu polární záře, která také svítí poblíž hranice vesmíru. Záblesk perseidy poblíž maxima každoročního meteorického roje celou scénu jen podtrhuje. Letošní meteorický roj Perseid bude vrcholit v nadcházejících dnech a nočním fotografům oblohy stále nabízí možnost hattriku.

Štítky: Perseidy, Meteor, Polární záře, NLC


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »