Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velikonoční zajíček poskočil k NGC 4725

Uznání a copyright: Bob English

Druhá nejjasnější trpasličí planeta v Kuiperově pásu se oficiálně jmenuje Makemake, ale její objevitelé jí nejprve říkali "Easterbunny", neboli velikonoční zajíček. Na tomto astronomickém snímku složeném z obrazových dat z 29. a 30. června je tento svět ledu vidět dvakrát vedle jasné spirální galaxie NGC 4725. Makemake označují červené čárky a její poloha se v zorném poli podomácku vyrobeného dalekohledu během dvou nocí na vzdálené oběžné dráze změnila. Ve zmíněných dnech byla Makemake asi 52,5 astronomických jednotek neboli 7,3 světelných hodin daleko a promítala vedle spirální galaxie v souhvězdí Vlasů Bereniky (Coma Bernices). NGC 4725 měří přes 100 000 světelných let a je daleko 41 miliónů světelných let. O Makemake je nyní známo, že má přinejmenším jeden měsíc. NGC 4725 je slavná jednoramenná spirální galaxie.

Dívejte se na nebe! Meteorický roj Perseid!

Štítky: MakeMake, Ngc4725, Dwarf planet, Spirální galaxie


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »