Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velikonoční zajíček poskočil k NGC 4725

Uznání a copyright: Bob English

Druhá nejjasnější trpasličí planeta v Kuiperově pásu se oficiálně jmenuje Makemake, ale její objevitelé jí nejprve říkali "Easterbunny", neboli velikonoční zajíček. Na tomto astronomickém snímku složeném z obrazových dat z 29. a 30. června je tento svět ledu vidět dvakrát vedle jasné spirální galaxie NGC 4725. Makemake označují červené čárky a její poloha se v zorném poli podomácku vyrobeného dalekohledu během dvou nocí na vzdálené oběžné dráze změnila. Ve zmíněných dnech byla Makemake asi 52,5 astronomických jednotek neboli 7,3 světelných hodin daleko a promítala vedle spirální galaxie v souhvězdí Vlasů Bereniky (Coma Bernices). NGC 4725 měří přes 100 000 světelných let a je daleko 41 miliónů světelných let. O Makemake je nyní známo, že má přinejmenším jeden měsíc. NGC 4725 je slavná jednoramenná spirální galaxie.

Dívejte se na nebe! Meteorický roj Perseid!

Štítky: MakeMake, Ngc4725, Dwarf planet, Spirální galaxie


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »